Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czystszy dym z komina olsztyńskiej ciepłowni

Fot. Łukasz Węglewski

Ponad 4 miliony złotych na oczyszczanie dymu. Olsztyński MPEC zakończył projekt modernizacji kotłów, dzięki czemu produkują o 80 procent mniej szkodliwych pyłów.

Projekt MPEC-u trwał od 2009 roku. Polegał na zainstalowaniu na kotłach produkujących ciepło specjalnych instalacji. Jak mówi prezes MPEC Konrad Nowak, w tej chwili emisja pyłów jest już na poziomie wymaganym przez unijne przepisy.

00:00 / 00:00

Ale eksperci zaznaczają, że to wcale nie duże zakłady są odpowiedzialne za zanieczyszczanie powietrza na Warmii i Mazurach.

Profesor Zbigniew Endler z katedry ekologii UWM zwraca uwagę na tzw. niską emisję.

00:00 / 00:00

I jak dodaje prof. Endler, częściowo wpływa na to nielegalne spalanie śmieci, ale też legalne źródła ciepła w domkach czy kamienicach są istotnym źródłem zanieczyszczeń.

00:00 / 00:00

Zbyt duża emisja tzw. pyłu zawieszonego powoduje m.in. zbyt wysokie stężenie rakotwórczego benzo-pirenu. A problem jest poważny, bo jak wynika z opublikowanego w tym roku raportu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia tej substancji notowano we wszystkich miastach powiatowych w regionie.

Nowe, zaostrzone przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń wejdą wprawdzie w życie dopiero w 2022 roku. Obecnie zakończony projekt redukcji emisji pyłów, to nie koniec inwestycji, które olsztyński MPEC będzie musiał przeprowadzić. W ciągu najbliższych 7 lat musi także zamontować instalacje, które pozwolą zredukować poziom emitowanej siarki oraz azotu. (apiedz/bsc/as)

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza:

00:00 / 00:00

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mpec, elektrociepłownia
Rozpoczyna się sezon grzewczy

Kilkadziesiąt budynków w Olsztynie rozpoczęło już sezon grzewczy. Decyzję o rozpoczęciu ogrzewania podejmuje administrator budynku. Wystarczy powiadomić o tym olsztyński MPEC, który w ciągu 12 godzin...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV