Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Daniel Świderski: Rowerowa Europa dotarła do Olsztyna

Pogoda za oknem nas rozpieszcza, dzień staje się dłuższy, a to sprzyja wychodzeniu na spacery i nie tylko…  Nasza redakcyjna koleżanka Agnieszka Lipczyńska rozpoczęła sezon rowerowy w Polskim Radiu Olsztyn! Gościem Bliższych Spotkań był Daniel Świderski, ekspert w branży rowerowej.

Agnieszka Lipczyńska: Na ogół klienci, którzy chcą kupić rower, wiedzą, czego chcą? Czy dopiero dokładna rozmowa weryfikuje ich wybór?

Daniel Świderski: Jest grupa klientów, która wie, czego chce mniej lub więcej. Natomiast zawsze warto poradzić się fachowca. Można powiedzieć, że rowerowa Europa do nas dotarła. Nie ma już jednego rodzaju roweru – Wigry 3, na rynku są różne typy. Jeżeli udamy się do dobrego punktu i otrzymamy fachową pomoc, to będziemy mogli sprawnie dobrać rower. Należy pamiętać, że jednoślady dobiera się do naszych potrzeb i warunków, po których jeździmy.

Agnieszka Lipczyńska: Musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań…

Daniel Świderski: Jest pewien typ rowerów, który możemy nazwać uniwersalnym. Jeżeli jeździmy w sposób rekreacyjny, turystyczny to można rzeczywiście kupić sobie taki model. Natomiast jeżeli chcemy bardziej eksploatować rower np. w lesie, to trzeba iść w kierunku rowerów bardziej zadaniowych.

Agnieszka Lipczyńska: Swego czasu była moda na rowery górskie, a jak jest teraz?

Daniel Świderski: I ta moda dalej panuje. Najczęściej sprzedawane jednoślady to rowery górskie i miejskie. Mamy dużo terenów, na których można wykorzystać górala. Zdecydowanie odradzam zakup takiego roweru, kiedy chcemy jeździć nim po mieście – to podstawowy błąd. Coraz więcej osób kupuje także rowery szosowe. Ta dziedzina w Olsztynie ciągle się rozwija. Mamy już sporo ścieżek. Wiele osób jest amatorami, ale idzie w kierunku profesjonalnym, kupując dobry, lekki, szybki rower szosowy. Jazda takim jednośladem po twardych nawierzchniach sprawia maksymalną przyjemność.

Agnieszka Lipczyńska: Komu doradziłby Pan zakup takiego roweru?

Daniel Świderski: To rower dla osób, które mają czas w weekend albo wieczorem po pracy. Często osoby pakują rower do samochodu i jadą na swoja ulubioną trasę. Wiele z nich jeździ w Olsztynie po ul. Leśnej, bo tam jest fajna nawierzchnia, mały ruch i ładne widoki. Jedzie się wtedy przez dwie godziny z maksymalną prędkością, żeby się po prostu zmęczyć, bo to daje satysfakcję.

Agnieszka Lipczyńska: Najważniejsze jest miejsce i teren, po którym chcemy jeździć. Liczą się także nasze umiejętności, fizjonomia…

Daniel Świderski: Warto zacząć z rozsądnego pułapu. Jeżeli ktoś chce kupić sobie drogi i super profesjonalny rower, to ma do tego prawo. Natomiast podstawą jest dobrze i rozsądnie dobrać rower, żeby nie było przerostu formy nad treścią.

Agnieszka Lipczyńska: Także dobrać do naszej wagi …

Daniel Świderski: To jest kolejna rzecz. Jeżeli przychodzi użytkownik, który waży 90-100 kilogramów i chce jeździć po lesie, to nie może kupić roweru za 1500 złotych. Po pierwszym sezonie, a nawet po dwóch miesiącach zaczynają się problemy z wytrzymałością sprzętu. Jeżeli ktoś chce być zadowolony z roweru, to musi się liczyć z wydatkiem 2-2,5 tysiąca złotych.

 

Posłuchaj Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

(apod)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rower, Rower Miejski
Czy Olsztyn powinien mieć wypożyczalnię rowerów miejskich? Opinie mieszkańców zbierają społecznicy. Wyniki przedstawią ratuszowi

Do końca kwietnia przedłużono termin zbierania ankiet w sprawie wprowadzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich. Do tej pory ankiety wypełniło ponad pół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV