Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dariusz Barton: Policja może nam wskazywać zagrożone miejsca

Warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Barton. Fot. BSChromy

Konserwatorzy zabytków i policjanci będą współdziałać na rzecz ochrony najważniejszych obiektów historycznych na Warmii i Mazurach mówił  warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Barton.

W południe w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie. Dariusz Barton w Porannych Pytaniach podkreślił, że nadszedł czas na konkretne działania.

Wspólne działania mają służyć zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości ukierunkowanej przeciwko dobrom kultury i zabytkom (…) Wspólnie będziemy prowadzić działania, zapewniać policji swoją wiedzę merytoryczną i dostęp do bazy danych. Mamy też uczestniczyć w postępowaniach. Do tej pory prowadziliśmy kontrole różnych obiektów zabytkowych. Sami wyznaczaliśmy sobie te cele. Teraz policja może nam wskazywać miejsca, które jej zdaniem są zagrożone i będziemy mieli obowiązek przeprowadzić taką kontrolę.

Wojewódzki konserwator zabytków mówił także o pomnikach historii na Warmii i Mazurach. Od kwietnia do Wzgórza Katedralnego we Fromborku, Pół Grunwaldu, Kanały Ostródzko-Elbląskiego dołączyły kolejne dwa: kompleks klasztorny w Świętej Lipce i  Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Dariuszem Bartonem

Warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Barton. Fot. BSChromy

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytki, konserwator, konserwator zabytków
Olsztyńskie zabytki z dotacjami na prace konserwatorskie. O pieniądze zabiegały wspólnoty mieszkaniowe

Wypięknieją elewacje 5 zabytkowych kamienic w Olsztynie. Największą kwotę zdobyła Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Mazurskiej 2, która chce odnowić elewację frontową budynku oraz wyremontować balkony. Podobne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV