Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dawna kwatera dowódcy Luftwaffe domem gacków, mopków, mroczków. Rekordowa liczba nietoperzy zimuje z Puszczy Rominckiej

Rekordową liczbę 633 hibernujących nietoperzy zanotowano w lutym w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. To prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Jak powiedziała Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, podczas lutowej inwentaryzacji skontrolowano wnętrza 41 ziemnych piwniczek i 6 schronów w Lesie Kumiecie koło Gołdapi.

Prawie co trzeci to mopek zachodni, liczne były również mroczki pozłociste. Według przyrodników, dla obu tych gatunków Puszcza Romincka jest jednym z najważniejszych zimowisk w Polsce. Zaobserwowano także gacki brunatne, nocki rude i nocki Natterera oraz pojedyncze nocki Brandta.

Z danych parku krajobrazowego wynika, że liczebność zimujących tam nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 roku zinwentaryzowano tylko 45 osobników, 3 lata później było ich 132, a w 2019 zimowało już 340 sztuk.

Na potrzeby tych chronionych ssaków od 2002 roku przystosowywane są opuszczone, przedwojenne ziemianki. Do tej pory przystosowano 36 piwnic i 2 schrony dawnej kwatery głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa.

Na Warmii i Mazurach duże zimowiska nietoperzy są również w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie oraz w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej – dawnej kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” koło Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

Autor: PAP
Redakcja: P.Karpiszan/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gołdap, nietoperz, kwatera, Puszcza Romincka, nietoperze
Nowa nawierzchnia, kanalizacja i krawężniki. W Gołdapi trwa remont ulicy Osiedle I

Trwa przebudowa ulicy Osiedle I w Gołdapi. Inwestycja jest w połowie finansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Roboty drogowe są prowadzone na odcinku pomiędzy drogą wojewódzką a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV