Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dbają o bezpieczeństwo nad wodą, jednak nie mogą niczego nakazać ani zabronić. Jakie uprawnienia ma ratownik wodny?

Fot. Łukasz Węglewski

Ratownicy wodni przyznają – w ich służbie nie brakuje sytuacji, gdy muszą negocjować z osobami, które np. pod wpływem alkoholu chcą wejść do wody.

Ratownicy wodni nie mają uprawnień do nakładania mandatów, nie mogą też nikogo siłą wyciągnąć z wody. Stąd konieczność negocjowania z osobami, które np. pod wpływem alkoholu koniecznie chcą zażyć kąpieli.

Ratownik nie może ani nałożyć mandatu, ani nakrzyczeć. Pozostaje rozmowa. Jeśli widzimy, że ktoś wchodzi do wody pod wpływem alkoholu, ratownik od razu próbuje taką osobę z wody wyciągnąć. Jeśli się opiera – pozostaje wezwać policję

– przyznaje Karol Dylewski z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

To problem, z jakim stykają się ratownicy nie tylko nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, ale również nad innymi akwenami w województwie warmińsko-mazurskim. Podobnie jest w sytuacjach, gdy WOPR zarządza zakaz kąpieli w danym miejscu i wywiesza na plaży czerwoną flagę.

Niektórzy nie widzą tej flagi, po prostu nie są zainteresowani i nie patrzą na brzeg. Zresztą to nie tylko flaga – to także sygnały dźwiękowe: gwizdki, ostrzeżenia przez megafon. Ale niestety – niektórzy po prostu nie chcą się do tego stosować

– mówi Sławomir Gicewicz, prezes Warmińsko-Mazurskiego WOPR-u.

Policja deklaruje zaś – w każdym przypadku służy ratownikom pomocą. Na szczęście na Mazurach w tym sezonie takich sytuacji praktycznie nie było.

= Widać, że w tym sezonie jest spokój. Takie przypadki są jednorazowe, na pewno nie jest to problem dnia codziennego – mówi asp. Iwona Chruścińska z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, woda, Sławomir Gicewicz, Karol Dylewski, uprawnienia
Wzmożone kontrole na drogach Warmii i Mazur. Cel: eliminacja kierowców jadących zbyt szybko

W całej Polsce trwa policyjna akcja "Prędkość". To wstęp do wzmożonych patroli na drogach podczas długiego weekendu. W województwie warmińsko-mazurskim w akcji "Prędkość" bierze udział ponad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV