Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Debata kandydatów na prezydenta

Elżbieta Gelert i Jerzy Wilk, fot. Krzysztof Pakulnicki

W elbląskim studiu Radia Olsztyn odbyła się w czwartek debata kandydatów na prezydenta Elbląga: Elżbiety Gelert – kandydatki PO i Jerzego Wilka – kandydata PiS. 

Pierwszą decyzją Jerzego Wilka, gdyby został prezydentem, byłoby zarządzenie audytu budżetu miasta i skonstruowanie nowego budżetu na przyszły rok. Z kolei Elżbieta Gelert zapytana o szpital miejski stwierdziła, że jest za przekazaniem oddziału pediatrycznego ze szpitala wojewódzkiego do szpitala miejskiego, pod warunkiem, że szpital ten stworzy odpowiednie warunki lokalowe.

Debata trwałą prawie godzinę i była podzielona na kilka bloków tematycznych. Otworzyła ją dyskusja na temat upartyjnienia wyborów samorządowych, następnie kandydaci mogli zadać sobie po dwa pytania. Kandydaci otrzymali też pytania od mieszkańców Elbląga.

W kolejnym bloku dziennikarze Radia Olsztyn Leszek Cimoch i Wojciech Chromy zadali kandydatom po jednym pytaniu dotyczącym ich programów wyborczych. Debatę zamknęła dyskusja na temat oceny funkcjonowania samorządu w Polsce.

W bloku pytań zadawanych sobie wzajemnie przez kandydatów Jerzy Wilk zapytał o wizję funkcjonowania szpitala miejskiego i sprawę przeniesienia oddziału pediatrycznego, który miał znaleźć się w strukturze szpitala miejskiego.

Elżbieta Gelert, fot. K. Pakulnicki

Elżbieta Gelert podziękowała za to pytanie, gdyż mogła odnieść się do różnych nieprawdziwych informacji na ten temat. – Oddział pediatryczny zostanie przekazany, gdy tylko w szpitalu miejskim zostaną stworzone odpowiednie warunki lokalowe. – zapewniła kandydatka PO i dodała: – Uważam, że skoro miasto przejęło szpital wojskowy, to należałoby połączyć oba te szpitale i podzielić między nie usługi.

Z kolei Elżbieta Gelert zapytała Jerzego Wilka o jego pierwsze decyzje, jeśli wygra wybory?

Jerzy Wilk stwierdził, że ma podobny pogląd jak Elżbieta Gelert, że trzeba zacząć od audytu, by wiedzieć, jaka jest sytuacja finansowa budżetu miasta: – Na tej podstawie trzeba zbudować budżet na przyszły rok. Chcę też spowodować, żeby dochody bieżące były wyższe od wydatków, inaczej grozi nam wprowadzenie władzy komisarza. A następnie przeprowadzę konieczne reformy i w urzędzie, i jednostkach miasta.

Jerzy Wilk zapytał Elżbietę Gelert, czy zmieniła stanowisko w sprawie przekopu mierzei, gdyż jako senator wspierała tę ideę?

Elżbieta Gelert przyznała, iż wspólnie z Jerzym Wilkiem walczyła o ten przekop, ale dodała, że głównie w celu uatrakcyjnienia Zalewu Wiślanego pod względem turystycznym. – Nie powstanie u nas czwarty port przeładunkowego, bo nie będzie tylu towarów. Ponadto nasz tor jest płytki, utrzymanie jego drożności, dużo by kosztowało i nie wiadomo, czy port by na siebie zarobił. Natomiast otwarcie Zalewu dla turystów byłoby największym dobrem Elbląga.

Elżbieta Gelert w ostatnim swoim pytaniu do kontrakandydata zapytała, czy byłaby dobrym prezydentem?

Jerzy Wilk

Jerzy Wilk odparł po chwili zawahania, że tego nie wie, bo ani on, ani pani Elżbieta Gelert na tym stanowisku nie pracowali. – Jednak referendum było ogłoszone w jakimś celu. Skoro do rady ponownie weszło pięciu tych samych radnych z PO, więc ten układ w urzędzie, budzący tak wielkie niezadowolenie mieszkańców, byłby zachowany. W związku z tym, uważam że byłbym lepszym kandydatem. A prywatnie bardzo szanuję panią Elżbietę Gelert i nigdy nie pozwoliłbym sobie na osobiste wycieczki w stosunku do pani.

Przypomnijmy, iż druga tura wyborów prezydenckich w Elblągu odbędzie się w niedzielę 7 lipca. W I turze Elżbieta Gelert uzyskała 21,25 procent, a Jerzy Wilk – 31,79 procent głosów. (as)

Posłuchaj całej debaty z kandydatami Elżbietą Gelert i Jerzym Wilkiem. Debatę prowadzili: Leszek Cimoch i Wojciech Chromy:

00:00 / 00:00

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilk
PiS oskarża PO o brutalny atak

W nagraniu, w którym mówcę sugeruje zdjęcie Jerzego Wilka z Prawa i Sprawiedliwości, padają wypowiedzi przeplatane niecenzuralnymi słowami. Poseł Adam Hofman nie dementował, że te „męskie"-...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV