Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Debata nt CETA, administracji skarbowej, kwoty wolnej od podatku i rady dialogu społecznego

Goście debaty, od prawej: Waldemar Klocek, Wiesław Łubiński, Jarosław Szunejko i Przemysław Sowul

W audycji uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. Gośćmi audycji byli: Waldemar Klocek z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, Przemysław Sowul z Konfederacji Pracodawców „Lewiatan”, Wiesław Łubiński z Business Center Club i Jarosław Szunejko z OPZZ. Z zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele Forum Związków Zawodowych i „Solidarności”.

 Układ CETA bezpieczny dla Polski?

Leszek Cimoch: Premier Beata Szydło zapewniła, po podpisaniu umowy CETA, że Polska jest bezpieczna, że polski parlament przyjął odpowiednią uchwałę dotyczącą przyjęcia umowy CETA. Jakiekolwiek decyzje, jakie będą zapadały w sprawie tej umowy w Polsce, muszą być ratyfikowane większością dwóch trzecich głosów.

Wiesław Łubiński: Skoro żyjemy w świecie globalnym, to nie widzę zagrożeń ze strony CETA i odbieram ten układ pozytywnie. Co prawda, nikt z nas go nie przeczytał, jest zbyt obszerny i nie jest powszechnie dostępny. Dobrze, że rząd skoncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa.

Jarosław Szunejko: Układ liczy 1700 stron, nikt z nas go nie przeczyta. Zwracamy uwagę na to, co daje CETA konsumentom. Dotarłem do badań z września. Wynika z nich, że CETA spowoduje utratę 200 tys. miejsc pracy. Obawa jest przed wzrostem siły koncernów, które mogą zaskarżyć państwo i państwo niekoniecznie wygra, CETA spowoduje też zmniejszenie dochodów budżetowych netto. Rolnicy obawiają się zalania rynku tańsza żywnością.

Leszek Cimoch: Pytanie, czy równie wartościową? Jest opinia, że Unia jest tak dużym tworem, że zrekompensuje sobie utratę 200 tysięcy miejsc pracy, stanowiskami pracy w innych branżach.

od lewej: Jarosław Szunejko i Wiesław Łubiński

Wiesław Łubiński: Przedsiębiorcy muszą być za konkurencją i są do niej przyzwyczajeni.

Waldemar Zdunek: Zgadzam się, że 200 tys. miejsc pracy, to nie jest wielki problem dla UE. Kanada traci prawdopodobnie 80 tysięcy miejsc pracy i nie robi problemu. Na początku mogą być kłopoty z rolnictwem, tam gdzie były cła. Wolny handel jest marzeniem nas wszystkich, w całym świecie, nie tylko Kanady i USA.

Przemysław Sowul: Trzeba pamiętać, że CETA może być korzystna dla przemysły meblarskiego. Jesteśmy w lidze światowej w tej branży. Mamy szansę zbudować polską markę. UE szuka możliwości blokowania arbitrażu. Układ pokazał też, że minął czas na zawieranie takich umów bez szerokich konsultacji społecznych.

Niepokój celników o miejsca pracy

Leszek Cimoch: Ma powstać Krajowa Administracja Skarbowa, która zastąpi obecne urzędy celne i skarbowe. Może to doprowadzić do likwidacji urzędu celnego w Elblągu, który zatrudnia 300 osób. Ta sprawa była omawiana na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Pan Wiesław Łubiński jest przewodniczącym Rady.

Wiesław Łubiński: Odbyła się 3-godzinna dyskusja. Rada zajęła stanowiska. Myślę, że główny problem polega na braku informacji i dialogu. Szefowa celników jednoznacznie zapewnia, że nie będzie zwolnień, celnicy jednak podtrzymują swoje obawy.

Jarosław Szunejko (wiceprzewodniczący Rady Dialogu): Wysłaliśmy nasze stanowisko m.in. do pani premier, do pana wicepremiera Morawieckiego. Likwidacja placówki w Elblągu to nie jest jedyne zagrożenie, takich placówek zlikwiduje się w Polsce 46. To grozi utratą miejsc pracy. Służby mundurowe mają gwarancję zatrudnienia do czerwca 2017 roku. Dotyczy to też urzędników kontroli skarbowej, bo miało miejsce powielanie czynności urzędów celnych i skarbowych. Tyle, że celnicy wykonują kontrole na bieżąco a skarbówka post factum.

Waldemar Zdunek: Nie możemy każdej reformy rozpatrywać tylko przez pryzmat zwolnień. Rynek pracowników maleje i zwolnieni znajdą pracę. Obawiamy się, jako przedsiębiorcy czego innego, że kontrole karno-skarbowe będą się nakładać na celne. Jeśli to zagrożenie zostanie usunięte, to będzie dobrze.

Przemysław Sowul: Polska potrzebuje sprawnego systemu skarbowego, ale celnicy zasłużyli sobie, ciężką pracą, by dokończyć swoją karierę w tej służbie. Mam nadzieje, że chodzi o stworzenie tańszego i sprawniejszego aparatu.

Kwota wolna od podatku  nie wzrośnie

Leszek Cimoch: Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 8 tys. złotych w 2017 roku. Pozostanie na obecnym poziomie 3.091 złotych. Dla przykładu, na Cyprze kwota ta wynosi 81 tys. zł, w Niemczech – 34 tys. zł, w Hiszpanii – 74 tys. zł, ale w Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech nie mają kwoty wolnej. Rząd twierdzi, że nie ma potrzeby podwyższania kwoty wolnej, gdyż wejdzie jednolity podatek.

Przemysław Sowul: My, jako suwereni nie chcemy wspierać szarej strefy, tylko przedsiębiorców. To co proponuje rząd to wsparcie szarej strefy, a nie młodych ludzie, którzy chcieli zostać w kraju i mieli nadzieję na otwarcie swojej firmy.

Jarosław Szunejko: Nadzieje płonne, w obietnicach wyborczych było inaczej. Ujednolicenie podatku oznacza też likwidację ulg.

od lewej: Waldemar Klocek i Przemysław Sowul

Waldemar Zdunek: Skoro dajemy zielone światło start-upom i oczekujemy, że tam będzie źródło zasilenia gospodarki, to należy stworzyć tym małym firmom preferencje.

Wiesław Łubiński: Myślałem, że tak jak jest Rodzina plus, będzie plus dla ciężko pracujących. Milton Friedman powiedział: jeżeli karzemy ciężko pracujących, to zawsze w takim kraju będzie bieda. Trzeba było 500 plus doliczyć do kwoty wolnej.

Nowe przepisy w sprawie zwolnień z pracy

Leszek Cimoch: Rada Dialogu Społecznego ustaliła 21 dni na odwołanie od zwolnienia z pracy, teraz jest to 7 dni oraz mediację zamiast odwołania do sądu pracy. Związki to rozwiązanie aprobują.

Jarosław Szunejko: Siedem dni to było za mało na odwołanie. Teraz będzie czas, by związki mogły zorientować się w sytuacji a prawnicy napisać odwołanie.

Wiesław Łubiński: Im więcej będzie dni na dogadanie się, tym lepiej.

Przemysław Sowul: Budujące jest wprowadzenie dialogu, mediacji, to dobry kierunek.

Waldemar Klocek: Miałem okazję brać udział w mediacjach i niestety nie mam dobrego zdania. Dwie strony muszą chcieć, w moim przypadku mediacja tylko wydłużyła proces sądowy o pół roku. Mediacja ma sens przed rozpoczęciem procesu.

Rada Dialogu Społecznego – fasada?

Leszek Cimoch: Rada Dialogu zastąpiła komisję trójstronną, były opinie, że komisja, to była fasada?

Wiesław Łubiński: Na szczeblu rządowym lekceważy się partnerów społecznych, ale na szczeblu wojewódzkim ta współpraca jest bardzo pozytywna.

Jarosław Szunejko: Podzielam to zdanie, jedyny problem, to próba przerzucenie działalności rady z urzędu marszałkowskiego do wojewódzkiego.

Waldemar Klocek: Jesteśmy, jako pracodawcy, za radami na każdym szczeblu.

Przemysław Sowul: Szefowa Lewiatana Henryka Bochniarz objęła teraz kierownictwo Rady i widzimy że część naszych argumentów jest przez rząd przyjmowana i jest wpisywana do dokumentów rządowych.

Posłuchaj debaty. Prowadził Leszek Cimoch.

od lewej: Przemysław Sowul, Wiesław Łubiński, Jarosław Szunejko, Waldemar Klocek i redaktor Leszek Cimoch

(as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kwestowali na Pomnik Zasłużonych Warmiaków

Prawie 3 tysiące złotych udało się zebrać wolontariuszom 1 listopada na niewielkich parafialnych cmentarzach w Brąswałdzie i Dywitach podczas kwesty na Pomnik Zasłużonych Warmiaków. Ma on...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV