Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Debata o aborcji w Polskim Radiu Olsztyn

Goście Debaty, od prawej Magda Wernerowska, Monika Falej, ks. dr Wojsław Czupryński, Katarzyna Tobolska, fot. A.Socha

Projekt komitetu „Stop aborcji”, przewidujący bezwzględny zakaz aborcji, został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Z kolei Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt komitetu „Ratujmy kobiety” liberalizujący przepisy aborcyjne i zezwalający na przerwanie ciąży do 12. tygodnia.

Projekt komitetu „Stop aborcji” przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki. Projekt jest nowelizacją ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży uchwalonej w 1993 roku oraz ustawy Kodeks karny; przewiduje zmianę tytułu ustawy na: o powszechnej ochronie życia ludzkiego i wychowaniu do życia w rodzinie.

Na ten temat w audycji Debata w Polskim Radiu Olsztyn dyskutowali: ks. dr Wojsław Czupryński, Katarzyna Tobolska – psycholog i feministka, Monika Falej – przedstawicielka Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych oraz Magda Wernerowska związana z olsztyńskim Marszem dla Życia i Rodziny.

Polskie Radio Olsztyn: – Aborcja to morderstwo czy ratowanie życia?

Magda Wernerowska:

Magda Wernerowska

– To mordowanie, bo mówimy o dziecku nienarodzonym. Życie człowieka zaczyna się od poczęcia – to fakt naukowy.

Katarzyna Tobolska:

Katarzyna Tobolska

– Aborcja to szalony dylemat. Nie znam nikogo, kto byłby zwolennikiem aborcji. Znam wielu ludzi zwolenników prawa do aborcji w momencie, gdy jest wybawieniem dla kobiety będącej w sytuacji trudnej, powikłanej, chorej albo też ulga dla płodu, który nie ma mózgu czy głowy. Nie znam nikogo, kto by się obnosił i cieszył z tego, że usunął ciążę. Wśród zwolenników zakazu była pani po menopauzie, która przyznała się do 5 aborcji.

Ks. dr Wojsław Czupryński:

ks. dr Wojsław Czupryński

– Bertrand Natanson doszedł do refleksji po wielu latach i mając na koncie tysiące abortowanych dzieci, w tym jedno to było jego dziecko. Dysponował potężnym kapitałem, dysponował siecią klinik aborcyjnych na wschodnim wybrzeżu USA. Potem wszystkie swoje środki przeznaczył na ratowanie życie. Toteż czas kiedy człowiek się reflektuje nie gra tu roli. Również u nas coraz więcej jest zwolenników zakazu aborcji.

Monika Falej:

Monika Falej

– Jest to jednak ratowanie życia. Od jakiego momentu płód jest człowiekiem są rozbieżne badania naukowe. Duże znaczenie ma przekonanie i wiara. Mój światopogląd nie pozwala mi nikogo zabić, ale jednak dopuszczam możliwość i prawo, że każdy odpowiada za swój los i jeśli jest przesłanka zdrowotna do aborcji, to już wybór danej osoby i jej karmy, co z tym dalej zrobi. Należy zostawić prawo wyboru.

Magda Wernerowska: – Czasami przerwanie ciąży ratuje życie matki. Jednak fakty medyczne i naukowe mówią, że płód to drugi etap rozwoju człowieka po etapie zarodkowym, taki sam jak okres po niemowlęcy czy osoby dorosłej. To nie jest sprawa gatunku, tylko mówimy o dziecku uformowanym w organizmie matki.

Polskie Radio Olsztyn: – Obecne przepisy pochodzą z 1993 roku. Czy one są niedoskonałe i wymagają zmian?

Katarzyna Tobolska: – W 1993 roku zebrano 3 mln podpisów pod wnioskiem o niewprowadzaniu zakazu aborcji. Te podpisy poszły na śmietnik, bo tak chciał kościół.

Ks. dr Wojsław Czupryński: – Czy Kościół miał wpływ czy demokracja?

Katarzyna Tobolska: – Kościół uderzył w stół. Potrzebna jest obecnie szeroka dyskusja. Kwestia ustawy aborcyjnej jest moim zdaniem przykrywką dla innych ustaw, które mają przejść cichcem.

Posłuchaj I części Debaty.

00:00 / 00:00

Polskie Radio Olsztyn: – Według ministerstwa zdrowia w 2014 roku wykonano 977 legalnych aborcji o 266 więcej niż w 2013 roku, odnotowano 2 przypadki przerwania ciąży, które były wynikiem czynu zabronionego. Liczba wykonanych aborcji wzrasta z wiekiem kobiet. W 361 przypadkach ciężarne miały 35 lat i więcej. Tyle oficjalne dane, ale wiemy, że istnieje aborcyjne podziemie.

Katarzyna Tobolska: – To są hipotetyczne liczby nawet szacuje się, że w podziemiu dochodzi do 200 tysięcy aborcji rocznie. Częstym zjawiskiem jest turystyka aborcyjna.

Magda Wernerowska: – Pada dużo emocjonalnych argumentów, że gwałcone dziewczyny będą musiały rodzić, będą skazywane na więzienie jeśli usuną. Była tylko 1 aborcja z czynu zabronionego, a wcześniej 5 takich aborcji. Można powiedzieć, że problemy trudne w Polsce nie istnieją. Zmiana ustawy jest potrzebna, gdyż, gdy wprowadzono wyjątek, że kobieta może usunąć ze względu na trwałe uszkodzenie płodu, to otworzyło furtkę do eugeniki czyli np. do usuwania dzieci z zespołem Downa.

Katarzyna Tobolska: – Adoptowałaby pani takie dziecko z zespołem Downa?

Magda Wernerowska: – Jest to moje marzenie, jeśli tylko będę miała odpowiednie warunki, to adoptuję.

Katarzyna Tobolska: – Uwaga, ciąża zagrażająca życiu kobiety. Jajowód się nie rozciąga więc rozwijający się zarodek zaczyna rozrywać matkę od środka. Z takiej ciąży nie rodzą się dzieci tylko umierają matki, jeśli nie nadejdzie pomoc.

Ks. dr Wojsław Czupryński: – To są graniczne sytuacje. W tej dyskusji o aborcji jest wiele manipulacji i socjotechniki. Jeśli mówimy o prawie dla kobiet to jestem pierwszy, który walczy o takie prawo, także dla tych nienarodzonych jak i dla chłopców. Jeżeli mówi się, że kobieta ma prawo dysponować swoim brzuchem, to także wątrobą, jelitami, ale płód to nie jest część ciała, to medyczny fakt. Niszczymy billboardy ukazujące dramat aborcji, bo dzieciom nie wolno pokazywać takich drastycznych zdjęć. Możemy pozwolić zabijać, ale już nie pokazywać, jak to wygląda.

Monika Falej: – Liczna gwałtów jest zaniżona. Większość kobiet nie zgłasza, zwłaszcza gwałtów w małżeństwach. Przemilczanie tych liczb, to też jest socjotechnika. We Francji rozmawia się z kobietą, która chce usunąć ciążę. Pyta się, dlaczego? Po tygodniu i zbadaniu jej sytuacji cały system jest zwrócony na to, żeby kobiecie pomóc. W Polsce tej pomocy nie ma. Fundamentalną sprawą jest, że to kobieta decyduje.

Magda Wernerowska: – Zgadzam się, że należy pomóc kobietom i nasz projekt ustawy to zakłada i jest zbliżony do ustawy francuskiej. Gdy kobieta usuwa ciążę pozamaciczną, zgodnie z naszym projektem par. 4, nie popełnia przestępstwa. Nie stawiamy na szali życia kobiety.

Polskie Radio Olsztyn: – Czy państwo są za referendum w tej sprawie?

Magda Wernerowska: – Referendum nie ma sensu, gdyż wiadomo jakie jest poparcie w społeczeństwie i jest nieświadomość społeczna. W XIX wieku było poparcie społeczne i dla zbrodni Holocaustu, i dla niewolnictwa. O kwestiach moralnych nie decyduje poparcie społeczne, ale fakty naukowe i medyczne, że płód to dziecko.

Ks. dr Wojsław Czupryński: – Hitler też doszedł do władzy w demokratycznych wyborach w 1933 roku. Nie większość decyduje co jest dobre tylko prawda.

Katarzyna Tobolska: – Jestem za referendum, trzeba jednak zadać sensowne pytanie.

Polskie Radio Olsztyn: – Pointą niech będzie to, że tej pointy nie ma.

Posłuchaj II części Debaty. Debatę prowadzili: Iza Malewska i Marek Lewiński.

00:00 / 00:00

prowadzący Debatę: Iza Malewska i Marek Lewiński

 

(as)

Więcej w debata
Zburzyć, przenieść czy pozostawić? Debata o losie „szubienic”

Jedni chcą pozostawić, inni zburzyć, albo przenieść. Były pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej nazywany przez mieszkańców Olsztyna szubienicami wzbudza wiele kontrowersji. Polskie Radio Olsztyn i olsztyński oddział...

Zamknij
RadioOlsztynTV