Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Decyzje o uniewinnieniu maszynisty podtrzymana

Fot. Łukasz Węglewski

Maszynista pociągu, który odpowiadał przed sądem za sprowadzenie zagrożenia katastrofą kolejową w olsztyńskim Gutkowie, został prawomocnie uniewinniony- zdecydował dziś sąd okręgowy w Olsztynie. Sąd wydał takie rozstrzygnięcie po apelacji prokuratury.

20 sierpnia ubiegłego roku w olsztyńskim Gutkowie maszynista Edward S. skierował pociąg TLK z Katowic na tor, którym z przeciwnej strony jechał pociąg z Elbląga.

Według sądu okręgowego w Olsztynie oskarżonemu nie można przypisać zarzutu sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia katastrofa kolejową, gdyż takie zagrożenie musi być – jak ocenił sąd – realne, a nie abstrakcyjne.

Tym samym sąd II instancji zgodził się z wyrokiem wydanym przez sąd rejonowy w Olsztynie w kwietniu tego roku. Jak ocenił sąd okręgowy, mimo iż maszynista błędnie skierował pociąg z Katowic na tor, którym z przeciwnej strony jechał inny skład, nie doszłoby do katastrofy ponieważ maszynista tego ostatniego został o tym uprzedzony około 2,5 kilometra przed Gutkowem. Wypełniając polecenia dyżurnego dojechał wprawdzie do miejsca, w którym zatrzymał się nieprawidłowo jadący pociąg, ale nie było żadnego zagrożenia zderzenia się obu pociągów.

W obu składach znajdowało się 200 osób. Nikomu nic się nie stało. Poza tym – jak wskazał sąd – według świadków ruch na przejeździe kolejowym przez który błędnie przejechał pociąg kierowany przez Edwarda S. był o tej porze niewielki i dlatego – jak ocenił sąd – nie było potencjalnego zagrożenia, że pociąg najedzie na jakikolwiek samochód przejeżdżający przez tory. W tym miejscu znajduje się bowiem dzielnica przemysłowa, a nie osiedle mieszkaniowe – wskazał sąd.

(pap/gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, PKP, pociąg, wyrok, Gutkowo
W piątek wyrok w sprawie maszynisty

W piątek sąd okręgowy w Olsztynie ma ogłosić wyrok w procesie maszynisty, który odpowiada za sprowadzenie zagrożenia katastrofą kolejową w olsztyńskim Gutkowie. W ubiegłym roku mężczyzna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV