Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Dla nich nie ma taryfy ulgowej”. Niepełnosprawni artyści prezentują swoje talenty w Elblągu

Teatr Recepta z Kowalek. Fot. K. Kaszubski

Po raz jedenasty w Elblągu organizowane są Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Trzydniowa impreza jest okazją do pokazania szerszej publiczności nie tylko spektakli teatralnych przygotowanych wspólnie z profesjonalnymi aktorami, ale również warsztatów z udziałem ekspertów zajmujących się niepełnosprawnością intelektualną.

Bliższe Spotkania są dziś w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, gdzie trwają Międzynarodowe Spotkania Artystyczne.

Gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli:

  • Teresa Miłoszewska – pomysłodawczyni, organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych
  • Grupa Sleep-Slap
  • Ewa Bednarska-Siwilewicz – artystka plastyk, arteterapeutka
  • Wojciech Węglowski – instruktor Teatru Recepta
  • Justyna Kozłowska-Dyrla – Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu

Teresa Miłoszewska – organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Fot. K.Kaszubski

A. Lipczyńska: Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Elblągu to spotkania z przesłaniem, z głębokim sensem.

T. Miłoszewska: Są to niezwykłe spotkania. To nie jest typowy klasyczny festiwal, nie ma tutaj nagród. Wszyscy, którzy przyjeżdżają na ten festiwal – mówię tutaj o artystach, o zespołach i uczestnikach – przyjeżdżają z nastawieniem, że będą uczestniczyć w czymś niezwykłym, będą prezentować to, co wypracowali przez określony czas swojej pracy. Prezentują się artyści sprawni i niepełnosprawni. Nie ma taryfy ulgowej. W jednej przestrzeni spotykają się dwa twórcze światy i wszystko co je łączy: słowo, sztuka, twórczość i spotkanie z drugim człowiekiem.

K.Kaszubski: Skąd się bierze w osobach niepełnosprawnych ciśnienie, które widać w czasie przedstawień?

T. Miłoszewska: To ogromna zasługa reżyserów i terapeutów. W naszym regionie mamy Monikę Kazimierczyk, Darka Wychudzkiego, którzy kierują teatrem „Przebudzeni”. Od nich zaczęła się zmiana. Dotykamy problemów istotnych dla tej grupy aktorów (…). Spektakle dotyczą także takich tematów jak seksualność, potrzeba zadbania o swoje potrzeby, praw osób niepełnosprawnych. To są ważne tematy, o których na co dzień nie mówi się w domach, i nie mówi się w społeczeństwie.

Posłuchaj rozmowy z Teresą Miłoszewską

Sleep-Slap z Elbląga. Fot. K. Kaszubski

Sleep-Slap działa przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

Instruktor plastyki Ewa Bednarska-Siwilewicz. Fot. K. Kaszubski

Kolejnym Gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była artystka plastyk i arteterapeutka Ewa Bednarska-Siwilewicz.

A. Lipczyńska: Wystawa „Materia w twórczej relacji” to prace, które powstały podczas zajęć z Pani podopiecznymi?

E. Bednarska-Siwilewicz: To prace uczestników, którzy przychodzą do nas na cykliczne zajęcia i tworzą prace w różnych technikach. Powstały w naszych pracowniach, na naszych zajęciach. Na tej wystawie możemy oglądać prace malarskie, malarskie kolaże, prace z papieru, ceramiki i drewna.

K. Kaszubski: Czy osoby niepełnosprawne intelektualnie zaskakują? Czy u nich impulsy nerwowe krążą trochę inaczej niż w umyśle, do których przyzwyczajeni są zdrowi ludzie?

E. Bednarska-Siwilewicz: Tak dokładnie. Oni tworzą w swoim procesie, wchodzą w swoje myślenie i ich prace często są abstrakcyjne.

A. Lipczyńska: To, co jest wspaniałe w sztukach plastycznych, to fakt, że nie widać niepełnosprawności.

E. Bednarska-Siwilewicz: Tak, sztuka nie jest niepełnosprawna. Za pracą, którą prezentujemy nie wiemy czy stoi osoba zdrowa, czy niepełnosprawna.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Bednarską-Siwilewicz

00:00 / 00:00

Teatr Recepta z Kowalek. Fot. K. Kaszubski

Kolejni goście to Teatr Recepta, który przyjechał z województwa zachodniopomorskiego z miejscowości Kowalki.

A. Lipczyńska: Witamy Teatr Recepta. Instruktorem grupy jest Wojciech Węglowski. Który raz tutaj jesteście i dlaczego tak często przyjeżdżacie do Elbląga?

W. Węglowski: Już ośmiokrotnie mieliśmy przyjemność przyjeżdżać na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Tutaj czujemy się jak ryba w wodzie. Wszystko jest dla nas, nie ma żadnych ograniczeń i atmosfera jest taka, że warto tutaj wracać (…) Jest miło, rodzinnie, program jest tak dopięty, że nie ma czasu na nudy.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Węglowskim

00:00 / 00:00

Hanna Laska-Kleinszmid – kierownik regionalnej pracowni digitalizacji w CSE Światowid. Fot. K. Kaszubski

O wirtualnym spacerze w 3D opowiada kolejny gość Bliższych Spotkań Hanna Laska-Kleinszmidt – kierownik regionalnej pracowni Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

Posłuchaj rozmowy z Hanną Laską-Kleinszmidt 

00:00 / 00:00

Grupa taneczna Zet z Torunia. Fot. K. Kaszubski

O działalności i dotychczasowych osiągnięciach „Światowida” opowiedziała Justyna Kozłowska-Dyrla, kierownik działu relacji społecznych w Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu.

Posłuchaj rozmowy z Justyną Kozłowską-Dyrlą

 

Redakcja: D.Kucharzewska/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Światowid, kultura, Elbląg
„Kopciuszek” otworzy drugi dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Elblągu

Spektakl „Kopciuszek” Teatralnego Studia Danko z Kaliningradu rozpocznie dzisiejsze Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, które organizują wspólnie elbląskie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art”. Twórcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV