Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Długa lista nieobecności. W Dzień Zaduszny wspominamy mieszkańców Warmii i Mazur, którzy odeszli w tym roku

W Dzień Zaduszny wracamy pamięcią do tych, których nie ma już wśród nas. W mijającym roku na Warmii i Mazurach odeszły osoby związane z kulturą, sportem, samorządem, przedsiębiorczością, a także zasłużone dla historii naszego kraju. Przypominamy ich sylwetki.

2 stycznia 2019

Bogusław Cieciórski był zawodnikiem, trenerem i prezesem AZS-u Olsztyn. Przygodę z siatkówką rozpoczął w latach studenckich. Następnie objął stanowisko pierwszego szkoleniowca AZS. W 2001/2002 z PZU AZS Olsztyn zajął 7. miejsce w rozgrywkach PLS. Bogusław Cieciórski pełnił funkcję prezesa olsztyńskiego klubu w latach 1999-2008. Był także jednym z założycieli Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej oraz członkiem jej Rady Nadzorczej.

Bogusław Cieciórski. Fot. indykpolazs.pl

30 stycznia

W wieku 73 lat zmarł skarbnik województwa warmińsko-mazurskiego Marek Bauman. W samorządzie pracował od 1991 roku – najpierw w olsztyńskim ratuszu, a od 2000 roku pełnił urząd skarbnika województwa warmińsko-mazurskiego i pozostawał nim niezależnie od składu kolejnych koalicji rządzących regionem.

Marek Bauman. Fot. Urząd Marszałkowski

5 lutego

Waldemar Klocek od prawie pięciu dekad był związany z Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym w Olsztynie, którym kierował nieprzerwanie od 1991 roku – najpierw jako dyrektor, a później jako prezes zarządu. Był prezesem Polskiej Federacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych, a od trzech lat także prezesem Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. Społecznie działał w Klubie Rotary. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 70 lat.

Waldemar Klocek. Fot. Archiwum Radia Olsztyn

9 marca

Tadeusz Machela urodził się w 1953 roku w Choszcznie. Dzieciństwo i młodość spędził w Szczytnie. Występował w zespole Limited z Łodzi skupiającym muzyków zespołów „No To Co” i „Trzy Korony”. W 1997 roku założył – wraz z Władysławem Katarzyńskim – „Kapelę Jakubową”. Skomponował muzykę do większości utworów tego zespołu. Od roku 1998 był liderem własnej formacji „Sfora Tadziora”. Nagrał 6 płyt solowych i ponad 120 piosenek.

Tadeusz Machela. Fot. B. Świerkowska-Chromy

17 kwietnia

Paweł Petasz był autorem m. in. projektów elewacji i wnętrz znaczących obiektów w Elblągu, a także obrazów i grafik, które wystawiane były m. in. podczas Salonów Elbląskich. Pełnił funkcję kierownika Laboratorium Sztuki Galerii El. Przez wiele jako społecznik angażował się w sprawę ochrony zwierząt, głównie tych miejskich. Miał 67 lat.

22 kwietnia

W wieku 85 lat zmarł Alojzy Jarguz, pierwszy polski sędzia, który prowadził mecz piłkarskich mistrzostw świata. Podczas mundiali w 1978 i 1982 roku sędziował w sumie dwa mecze jako arbiter główny i cztery jako liniowy. W całej karierze poprowadził ponad 1200 spotkań. Był honorowym prezesem Stomilu Olsztyn.

Alojzy Jarguz. Fot. Emil Marecki

25 kwietnia

Jan Tandyrak był olsztyńskim restauratorem i politykiem. W 2006 roku został wybrany do rady miasta, jako założyciel Stowarzyszenia Starówka Razem, z listy Platformy Obywatelskiej. W 2010 został przewodniczącym Rady Miasta. Był też szefem struktur powiatowych PO. W 2018 roku wycofał się z polityki. Miał 55 lat.

4 maja

Stanisław Dąbrowski przez całe życie zawodowe był związany z przyrodą i jej ochroną. Był emerytowanym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Pracował w olsztyńskim oddziale Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Był też kierownikiem Lasu Miejskiego i wojewódzkim konserwatorem przyrody. Przed objęciem stanowiska Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, od lipca 1999 roku pracował w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Stanisław Dąbrowski. Fot. B. Świerkowska-Chromy

22 maja

Krzysztof Wodyński był sędzią Sądu Okręgowego w Olsztynie. Przez wiele lat współpracował z Radiem Olsztyn. Był także autorem tekstów satyrycznych. Związany był z kabaretem „Czyści jak Łza”.

31 maja

Anna Kochanowska była wieloletnią dziennikarką Radia Olsztyn, działaczką kulturalną i społeczną, autorką licznych felietonów. W latach 1968-1977 była kierownikiem redakcji literackiej Polskiego Radia Olsztyn. Zajmowała stanowisko kierownika literackiego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jej bogaty dorobek stanowią reportaże, felietony i słuchowiska.

Anna Kochanowska. Fot. Archiwum Radia Olsztyn

3 czerwca

W wieku 92 zmarł Waldemar Miarczyński, ps. „Waldek”. Podczas Powstania Warszawskiego był starszym strzelcem, dowódcą drużyny w pułku „Baszta”, kompanii K-3. Otrzymał najwyższe polskie odznaczenie wojenne – order Virtuti Militari. Po powstańczym zrywie trafił do niemieckiej niewoli. Wiosną 1945 roku walczył w partyzantce jugosłowiańskiej. Po wojnie wrócił do Polski i zamieszkał w Olsztynie.

Waldemar Miarczyński. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

4 czerwca

Zmarła Izabela Godlewska, matka zabitego w Grudniu ’70 elblążanina Zbyszka Godlewskiego. 18-letni Zbyszek został zastrzelony przez żołnierza LWP w drodze do pracy w stoczni w Gdyni 17 grudnia 1970 roku. Izabela Godlewska nigdy nie pogodziła się ze śmiercią syna, który stał się symbolem rewolty na Wybrzeżu. Słynne jest zdjęcie ciała nastolatka niesionego na drzwiach ulicą Świętojańską w Gdyni i Ballada o Janku Wiśniewskim. Zbyszek Godlewski jest pochowany w Elblągu. Jego imię nosi jedna z ulic w centrum Elbląga.

5 lipca

W wieku 78 lat zmarł Ireneusz Kluczek – lekkoatleta, pierwszy olsztyński olimpijczyk. W 1964 roku wystąpił na 18. Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Trzykrotny medalista mistrzostw Polski w biegu na 400 m, dwukrotny rekordzista Polski w sztafecie 4×400 metrów. Po zakończeniu kariery zamieszkał w Warszawie, ale cały czas był związany z Olsztynem i klubem KS Gwardia. Propagował ideę odbudowy Stadionu Leśnego.

Ireneusz Kluczek. Fot. A. Szczepański

22 lipca

Józef Grzegorczyk był drugim prezydentem Olsztyna po przemianach ustrojowych. Pracę w samorządzie zaczął w 1990 roku. Początkowo był wiceprezydentem, od 1992 do 1994 – prezydentem, a w latach 1994-96 – ponownie wiceprezydentem. Wśród jego zasług dla miasta wymienia się rozwój sieci szkół czy przygotowywanie terenów inwestycyjnych pod nowe osiedla. Pod koniec lat 90. ciężko zachorował. Miał 70 lat.

Józef Grzegorczyk. Fot. TVP3 Olsztyn

25 lipca

Tobiasz Niemiro był olsztyńskim przedsiębiorcą, prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa. Urodził się w 1975 roku. Był wspólnikiem w wielu firmach z branż gastronomicznej, handlowej i nieruchomości.

Tobiasz Niemiro. Fot. Archiwum Radia Olsztyn

20 sierpnia

W wieku 71 lat zmarł Jan Purzycki, scenarzysta kultowych polskich filmów „Wielki Szu” i „Piłkarski poker”. Według jego scenariusza powstał także film „Prymas” o uwięzionym w Stoczku Warmińskim kardynale Stefanie Wyszyńskim. Był pomysłodawcą i autorem ponad pół tysiąca odcinków telewizyjnego serialu „Złotopolscy”. Jan Purzycki urodził się w Ostródzie, w tym mieście spędził młodość. W 1992 roku był szefem telewizji i wiceprezesem Radiokomitetu.

Jan Purzycki. Zdjęcie pochodzi z facebooka scenarzysty

19 września

Andrzej Kempiński był przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu w latach 2002-2004 i radnym trzech kadencji. Zajmował również stanowisko wiceprzewodniczącego sejmiku województwa elbląskiego. Z zawodu był żołnierzem. Został wyróżniony m. in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Miał 70 lat.

1 października

Zmarł olsztyński muzyk Marek Łupkowski. Z zawodu był listonoszem, z zamiłowania perkusistą. Był członkiem olsztyńskiego zespołu Tuhaj-Bej. Przez 3 lata zmagał się z ciężką chorobą nowotworową. Jego historia poruszyła środowisko muzyków, ale także mieszkańców Warmii i Mazur.

Marek Łupkowski. Fot. Archiwum zespołu Tuhaj-bej

Redakcja: K. Ośko/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zmarli
„Myślimy nie tylko o tych, co odeszli, ale także o nas samych”. Tłumy odwiedzają olsztyńskie cmentarze

Mieszkańcy Olsztyna tłumnie odwiedzająmiejskie nekropolie. To czas zadumy, refleksji i pamięci o tych, którzy odeszli. W dniu Wszystkich Świętych stawiamy znicze i kwiaty na grobach naszych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV