Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dłuższe przerwy i specjalne miejsca na zostawienie podręczników. MEN wprowadza zmiany w szkolnym BHP

Fot. fotolia.pl

Obowiązek rejestrowania wyjść grupowych, które nie są wycieczkami, minimalny czas trwania przerw (co najmniej 10 minut) oraz zapewnienie miejsca do pozostawienia części podręczników i przyborów – między innymi takie zmiany do rozporządzenia o BHP w szkołach wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego. Placówki mają jednak czas na przygotowanie się do zmian – okres przejściowy obowiązywać będzie do 1 marca 2019 r.

Obowiązkowa stanie się rejestracja wyjść grupowych, które nie są wycieczkami. W rejestrze będą wpisywane m.in.: cel wyjścia, miejsca zbiórek, a także osoby odpowiedzialne za opiekę nad uczniami. Będzie to wymagało akceptacji dyrektora szkoły. Zmiany dotyczyć będą także planu zajęć – te wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły odbywać się później niż na szóstej godzinie w danym dniu. Wprowadzony zostanie także minimalny czas trwania przerw, który ma wynosić co najmniej 10 minut. Dyrektor szkoły w tej kwestii będzie zobowiązany zasięgnąć opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

Ponadto, to dyrektor placówki musi zapewnić miejsce na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Jak argumentuje to MEN, „rozwiązanie to ma na celu skuteczniejsze egzekwowanie prawa ucznia i ograniczenie problemów z nadmiernym obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego negatywnie wpływającym na rozwój dziecka”.

 

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, lekcje, bhp, podręczniki, zmiany, Ministerstwo Edukacji Narodowej
Koło, kwadrat i romb. Wkrótce wejdą nowe oznaczenia na stacjach paliw

Koło, kwadrat, romb w miejsce ON i PB. Za kilka miesięcy na stacjach paliw zmienią się oznakowania. Zmiany wymusza nowa ustawa Unii Europejskiej. Dzięki ujednoliceniu oznakowania,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV