Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dni Pamięci Prymasa Tysiąclecia

Kardynał Stefan Wyszyński

W Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii uczczona zostanie pamięć Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O 16:30 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Runowie poprowadzą modlitwę różańcową, a pół godziny później rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Później, uczniowie złożą krzyż w „Kalwarii Prymasa” w ogrodzie klasztornym.

25 września mięło 60 lat od uwięzienia prymasa Wyszyńskiego przez władze PRL. Bezpośrednią przyczyną aresztowania był dekret, na mocy którego komuniści chcieli wpływać na obsadzanie urzędów kościelnych. Przeciwko temu ostro zaprotestował prymas i cały Episkopat Polski. Kardynał Wyszyński najpierw był więziony w Rywałdzie na Pomorzu, potem przez prawie rok w Stoczku Warmińskim, a następnie w Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach. W 1956 roku, po ponad 3 latach więzienia, prymas wrócił do Warszawy. (karp/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prymas, kościół, Stoczek Klasztorny
Rocznica uwięzienia prymasa Wyszyńskiego w Stoczku

Mija 60 lat od dnia uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. 25 września 1953 roku, decyzją ówczesnych władz, Prymas trafił najpierw na pół miesiąca do Rywałdu na Pomorzu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV