Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do 1 kwietnia w Orzyszu zostanie rozmieszczony batalion NATO, na którego czele staną Amerykanie

Żołnierz amerykańskiej armii

O rozmieszczeniu batalionu poinformował dowódca grupy, podpułkownik Steven Gventer. Ta operacja to część planu wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu w odpowiedzi na działania Rosji i jej agresję na Ukrainie.

Trzon NATO-wskiej grupy batalionowej będzie stanowić około tysiąca żołnierzy Stanów Zjednoczonych, którzy w sobotę z niemieckiego Vilseck wyruszą do Polski.

– Do 1 kwietnia batalion ma być przygotowany do odstraszania przeciwników, a jeśli trzeba będzie do obrony Sojuszu – mówił podpułkownik Steven Gventer przedstawiając plan rozmieszczania wielonarodowej grupy w Polsce. W jej skład oprócz Amerykanów będą także wchodzić żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Uroczyste powitanie batalionu NATO w Orzyszu odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca. Decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i wysłaniu żołnierzy do Polski oraz krajów bałtyckich podjęto na szczycie Sojuszu w Warszawie w lipcu ubiegłego roku. Wtedy ustalono, że za batalion w Polsce będą odpowiadać Stany Zjednoczone. Trzon batalionu na Łotwie będzie stanowić Kanada, na Litwie – Niemcy, a w Estonii – Wielka Brytania.

Posłuchaj relacji Beaty Płomeckiej

00:00 / 00:00

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, Orzysz, nato
Major Maciej Skrzypczak z Elbląga przejmuje dowództwo nad Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego w Warszawie

Po 14 latach służby odchodzi dowódca Orkiestry Wojskowej w Elblągu i przejmuje nowe obowiązki w Warszawie. Major Maciej Skrzypczak od poniedziałku będzie dyrygować i dowodzić Orkiestrą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV