Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do końca marca myśliwi odstrzelili ponad 275 tysięcy dzików. Polowania odbyły się między innymi na Warmii i Mazurach

Fot. fotolia.com

To o ponad 90 tysięcy więcej niż zakładał plan na rok łowiecki 2018/2019 – wynika z informacji resortu środowiska.

Ministerstwo dodało, że monitoruje stan odstrzału dzików. Miesięczne raporty w tej sprawie składane są przez Polski Związek Łowiecki. Na koniec marca myśliwi upolowali 275 337 dzików. Minimalny plan pozyskania dzików w łowieckim roku gospodarczym 2018/2019 wynosił 185 271 dzików. Łowiecki rok gospodarczy trwa od 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego.

Na początku roku myśliwi wprowadzili wielkoobszarowe polowania na dziki. Było to związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Polowania odbywały się na terenie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Zgodnie z informacją Głównego Lekarza Weterynarii z 29 kwietnia od początku tego roku wykryto 937 przypadków ASF u dzików i jedno ognisko choroby u świń. Od 2014 roku, czyli od pojawiania się ASF w Polsce wykryto 3 tysiące 347 przypadków tej choroby u dzików. Najwięcej zachorowań świń na ASF miało miejsce ubiegłym roku – 109 ognisk w stadach świń. Z powodu wirusa w latach 2014-2018 wybito około 43 tysięcy świń, a odszkodowania dla rolników z tego tytułu wyniosły 14 milionów złotych.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, las, zwierzę, myśliwy, dzik, myśliwi, ASF
Czy dewizowi myśliwi strzelali do ptaków zgodnie z prawem, czy było to barbarzyństwo? Posłuchaj audycji Śliska sprawa

Do ptaków strzelali dewizowi myśliwi z Włoch. Przez kilka dni mogli zabić nawet kilkaset sztuk. Mieszkańcy Nowej Pasłęki mówią o kaczkach, gęsiach, ale też gatunkach chronionych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV