Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do lekarza bez dowodu

Operacja, fot. arch. RO

Od dziś idąc do lekarza, nie musimy zabierać ze sobą aktualnego zaświadczenia potwierdzającego nasze ubezpieczenie. Wystarczy mieć dowód osobisty i podać numer PESEL.

Także od dziś w szpitalu powinniśmy być identyfikowani po elektronicznej opasce. Wszystko w związku z wchodzącym w życie system eWUŚ, czyli elektroniczną Weryfikacją Uprawnień Świadczeniobiorców. Tyle w teorii, bo w praktyce system choć działa, to personel dopiero się go uczy.

Sprawdziliśmy, w Szpitalu Miejskim w Olsztynie opaski nie są jeszcze zakładane pacjentom. Podobnie jest w Szpitalu Wojewódzkim. Działa natomiast system weryfikujący ubezpieczenie pacjenta ­ choć i tu lekarze podkreślają, że choć jest przydatny ­ to wymaga jeszcze pewnego dopracowania.

Zdecydowanie przydałyby się sekretarki medyczne – osoby, które mogłyby odciążyć nas w pracy papierowej. Obowiązuje nas pewna kolejność. Najpierw badamy, potem zlecany i wypełniamy. Autoryzacja musi być zachowana. Niestety zbliżamy się do czasów zmasowanej biurokracji.  – mówi doktor Aleksandra Wińska-Tarasiewicz.

Chodzi o opracowywanie codziennych raportów jakie przychodnie i szpitale muszą wysyłać do NFZ.

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV