Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Olsztyna przyjechali młodzi chórzyści z całego kraju

Fot. Fotolia

Młodzi chórmistrzowie z całej Polski biorą udział w Uniwersyteckim Forum Dyrygentów, które odbywa się w Olsztynie.

Spotkanie zorganizowano po raz trzeci, ale po raz pierwszy w stolicy Warmii i Mazur. Zdaniem profesora Jana Połowianiuka jest to edukacyjne spotkanie środowisk muzycznych.

To niesamowita wymiana doświadczeń i nutka rywalizacji. Goście którzy do nas przyjeżdżają poznają lokalne środowisko chóralne.

00:00 / 00:00

Wśród wielu młodych chórmistrzów jest także Patrycja Kubowicz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W moim życiu twórczym, mimo że jestem na 5. roku studiów, jest to bardzo ważne wydarzenie. Bardzo dużo się tutaj uczę, przede wszystkim pokory. Nie zdawałam sobie sprawy jak wielkim wydarzeniem jest branie udziału w takim konkursie, jaki to stres i z jakimi trudnościami trzeba się zmagać.

00:00 / 00:00

Trzydniowe Forum Dyrygentów zakończyła Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod hasłem „Chóralistyka – teoria i praktyka”, która odbywa się na Kortowie. Opiekę naukową nad wydarzeniem objęła Katedra Nauk o Sztuce i Wiedzy o Kulturze Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W konferencji bierze udział wielu znanych pedagogów i dyrygentów z całej Polski, jak twierdzi Dziekan Wydziału Sztuki UWM, prof. Benedykt Błoński.

Cieszy mnie, że na konferencję zgłosiło się 13 osób ze wszystkich ośrodków akademickich. Pojawiły się u nas osoby, których nazwiska w kontekście chóralistyki są wiodące nie tylko w Polsce, ale i na świecie

-podkreślał prof. Błoński.

Profesor Błoński wyjaśnił także, dlaczego temat konferencji jest tak ważny i czego dokładnie dotyczy: – Trzeba zaznaczyć, że jest to głos ludzki, który wyraża wszelkie emocje – smutek, radość, żal, tęsknotę.

Konferencja jest ostatnią częścią Uniwersyteckiego Forum Dyrygentów, które rozpoczęło się w poniedziałek w Olsztynie.

 

Autor: M.Szczygło
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, chór
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma nowego doktora honoris causa. Uczelnia obchodzi dziś swoje święto

Zaszczytny tytuł odebrał prof. Aarte de Kruif z belgijskiego Uniwersytetu w Ghent. Tę najwyższą godność akademicką uczelnia przyznała mu w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych w dziedzinie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV