Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Radia Olsztyn dotarło światełko pokoju z Betlejem

Betlejemskie Światełko Pokoju jest symbolem braterstwa i miłości.

Beltejemskie światełko pokoju jest już w Radiu Olsztyn. Fot. B. Świerkowska-Chromy

– Zgodnie z wieloletnią tradycją światełko trafia do wielu instytucji – mówi harcmistrz Ewa Dyrda, komendant hufca ZHP w Olsztynie i harcerki ze stolicy regionu.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

Z harcerkami rozmawia Kasia Piasecka. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Świąteczne światełko do Polski przywieziono od słowackich skautów. Każdy może zabrać symboliczny ogień do domu. Można go odbierać w Komendzie Hufca przy ulicy Żołnierskiej w Olsztynie lub w Radiu Olsztyn.

Światełko pokoju odebrał prowadzący Bliższe spotkania Mariusz Trzmiel. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Pomysł przekazywania Betlejemskiego Światełka Pokoju narodził się w Austrii w 1986 roku. Początkowo była to charytatywna akcja radiowo-telewizyjna na rzecz dzieci niepełnosprawnych i potrzebujących. Później patronat nad tym wydarzeniem objęli austriaccy skauci, którzy roznosili ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, do szpitali, sierocińców i urzędów jako symbol pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Harcerki z Betlejemskim Światełkiem Pokoju w Radiu Olsztyn. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 roku. Tradycyjnie przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce i dzięki harcerzom dociera do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. (bsc/kpias)

Harcerki z hufca ZHP w Olsztynie przyniosły do Radia Olsztyn światełko pokoju. Fot. B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Radio Olsztyn, światełko pokoju, Światło Betlejemskie, światełko
Ludzie, kochajcie zwierzęta! Program poranny Radia Olsztyn w piątek, od godz. 6. Zaprasza Michał Porycki

Czasem potrzebują naszej pomocy tak samo jak ludzie. Czasem jednak ludzie nie widzą sensu, aby im pomagać. W Porannym programie Radia Olsztyn opowiemy o tych, którzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV