Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Świętej Lipki pielgrzymowano już w średniowieczu

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Do Świętej Lipki czciciele Maryi pielgrzymują od średniowiecza, by uzyskać tam odpust i zyskać uzdrowienie.

Wiadomo, że pieszo z Królewca w 1519 roku dotarł tam m.in. ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern. Współcześnie w sanktuarium można spotkać pielgrzymów z całego świata.

W czasie Światowych Dni Młodzieży sanktuarium maryjne w Świętej Lipce będzie miejscem spotkań i projektów młodzieży skupionej w jezuickim projekcie Magis 2016. Sanktuarium będzie wtedy nie tylko miejscem pielgrzymek, ale i nauki ikonopisarstwa oraz śpiewu.

W sanktuarium w Świętej Lipce można spotkać pielgrzymów z całej Polski oraz Litwy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii. „Nie prowadzimy statystyk, ale sądzimy, że co roku odwiedza nas ok. 300 tys. pielgrzymów” – powiedział proboszcz o. Aleksander Jacyniak.

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Do leżącej na granicy Warmii i Mazur Świętej Lipki najłatwiej dojechać z Kętrzyna lub Reszla (autem, autobusem czy rowerem). Pielgrzymki piesze często docierają tu mniej uczęszczanymi lokalnymi drogami. Każdy z pielgrzymów winien pamiętać, że kościół został zbudowany na bagnach i bezpośrednio sąsiaduje z jeziorem, więc często w świątyni panuje chłód, a wieczorami koło sanktuarium tną komary.

Święta Lipka jest wyjątkowo pięknym kościołem (od 1983 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej) o barokowym wystroju, który nie bez powodu nazywany jest „perłą baroku”. Uwagę we wnętrzu kościoła warto zwrócić przede wszystkim na lipę, która ma przypominać o początkach sanktuarium. W czasach pruskich na lipie miała się pojawić cudowna figura Matki Boskiej z dzieciątkiem. Lipa jest zwykle obwieszona wotami i fotografiami pielgrzymów.

Niezwykle cenne i wyjątkowe w świątyni są także ruchome organy, zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela.

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Jak mówi o. Jacyniak, w ramach „Magis 2016” do Świętej Lipki przyjdą pielgrzymki z Litwy, Gietrzwałdu i Braniewa. Poza tym na miejscu będą się odbywały warsztaty ikonopisarstwa, śpiewu gregoriańskiego i bizantyjskiego oraz muzyki barokowej. Planowany jest także eksperyment ekologiczny, służący przyrodzie otaczającej Świętą Lipkę – powiedział o. Jacyniak.

W każdym z planowanych siedmiu eksperymentów weźmie udział ok. 25 osób w wieku do 30 lat (czyli w sumie 175 osób). Grupy mają być międzynarodowe, w każdej będzie się mówiło w 3-4 językach. Wszystkie eksperymenty w Świętej Lipce będą się odbywały od 17 do 23 lipca.

Z sanktuarium uczestnicy ŚDM zostaną autokarami przewiezieni do Częstochowy, a chętni stamtąd pojadą do Krakowa.

W ramach ŚDM Świętą Lipkę ma odwiedzić m.in. kilkusetosobowa grupa pielgrzymów z leżącej między Hawajami a Filipinami wyspy Guam; grupa ta będzie stacjonowała w Giżycku.(pap/osa)

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
fot. Sławomir Ostrowski
Pieniądze na walkę z nudą

Edukacja osób starszych, aktywność społeczna dla integracji międzypokoleniowej, usługi społeczne dla starszych - projekty m.in. z tych obszarów mogą ubiegać się o dofinansowanie z rządowego Programu...

Zamknij
RadioOlsztynTV