Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do szpitala dziecięcego w Olsztynie trafiły „kilometry pomocy”

Dzięki akcji pod hasłem Kilometry Pomocy do szpitala dziecięcego w Olsztynie trafił specjalistyczny sprzęt. Fot. A. Podbielska

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dostał nowy sprzęt, który ułatwi diagnozowanie zaburzeń słuchu u dzieci.

 

To dzięki biegaczom i rowerzystom, którzy w maju pokonali ponad 7 i pół tysiąca kilometrów. Dystans, jaki pokonali, został przeliczony na złotówki. Udało się uzbierać 90 tysięcy.

 

Fot. Łukasz Węglewski

Lekarze Wacław Kopala, kierownik oddziału laryngologii i Krzysztof Dowgierd, kierownik oddziału chirurgi szczękowej zgodnie twierdzą, że potrzeb w chirurgii szczękowej jest wiele. Sprzęty takie jak rynomanometr bardzo ułatwią pracę.

00:00 / 00:00

Rynomanometria mówi nam o drożności i o objętości tlenu przepływającego przez nos. Pacjenci z wadami twarzy mają problemy z oddychaniem i bardzo wiele dzieci jest niedotlenionych. Na podstawie tego badania możemy ocenić stan przed zabiegiem oraz efekt leczenia. Dodatkowo znamy stopień zaawansowania zaburzeń oddychania przez nos.

Doktor Krzysztof Dowgierd, ordynator oddziału chirurgii głowy i szyi olsztyńskiego szpitala dziecięcego. Fot. szpital

Oprócz tego szpital otrzymał audiometr, dzięki któremu można dobrać pacjentowi aparat słuchowy i tympanometr, który służy do badania ucha środkowego. Należy je wykonać przed każdą operacją laryngologiczną lub szczękową.

– Cieszymy się, że możemy teraz bardziej kompleksowo podejść do naszych małych pacjentów. Dzięki aparatom możemy przeprowadzić pełniejszą diagnostykę. Rozwój technologii i medycyny jest niesamowity, staramy się temu sprostać – dodali Wacław Kopala i Krzysztof Dowgierd.

Rynomanometria mówi o drożności i o objętości tlenu przepływającego przez nos. Fot. A. Podbielska

W akcji „Kilometry pomocy” uczestniczyła m.in. Małgorzata Roman, pielęgniarka oddziałowa na oddziale chirurgii głowy i szyi.

00:00 / 00:00

Atmosfera była niesamowita, a to zachęcało do biegu. Zaskoczyłam samą siebie, ponieważ udało mi się przebiec 4 okrążenia po 1600 metrów. Razem ze mną pobiegli inni pracownicy oddziału, tworzyliśmy zgraną drużynę.

Dzięki audiometrowi można dobrać pacjentowi aparat słuchowy. Fot. A. Podbielska

 

Inicjatorem akcji charytatywnej była olsztyńska Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” oraz Michelin Polska. Piotr Konopka, dyrektor do spraw personalnych firmy twierdzi, że akcje charytatywne, które angażują mieszkańców są lepsze od licytacji. – Kiedy możemy zaangażować mieszkańców miasta i pracowników, to poczucie wspólnego dobra jest większe.

Koszt urządzeń to 45 tysięcy złotych. Będą wykorzystane nie tylko na oddziale, ale w innych poradniach Szpitala Dziecięcego. Za pozostałą część uzbieranych pieniędzy, udało się kupić sprzęt do nowoczesnej chemioterapii na oddziale ginekologii w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.

 

(apod/bsc/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, szpital dziecięcy, sprzęt medyczny, Michelin
Tancerze z Indonezji zauroczyli małych pacjentów szpitala

Tancerze z Indonezji wystąpili przed małymi pacjentami szpitala dziecięcego w Olsztynie i ich rodzicami. Zespół Komunitas Tari FISIP UI Radha Sarisha odwiedził szpital przy okazji XXI...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV