Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do tej pory pomagali seniorom. Czy niepełnoletni wolontariusze mogą wychodzić z domu bez opieki? Rozwiewamy wątpliwości

Oliwia ma niespełna 17 lat. Jest wolontariuszką Caritas Archidiecezji Warmińskiej i pomaga najbardziej potrzebującym w czasach epidemii – miedzy innymi seniorom.

Nowe obostrzenia, które weszły w życie, zakazują dzieciom i młodzieży do 18 roku życia wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej. Czy to oznacza, że Oliwia nie może samodzielnie pomagać jako wolontariuszka?

Problem zgłosiła nam mama dziewczyny pani Anna.

Córka ma specjalne zaświadczenie, że jest wolontariuszką w ramach akcji Pomoc dla seniora. Robi starszym osobom zakupy, wychodzi z psami na spacer. Strażnik miejski powiedział mi, że obowiązuje ich nadrzędna ustawa i będą karać młodzież mandatami.

Przepisy mówią jasno o wychodzeniu z domu dzieci i młodzieży do 18. roku życia – wyjaśnia rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Nowe ograniczenia dotyczą zakazu wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki osoby dorosłej. Zatem dzieci i młodzież nie mogą opuszczać domu.

00:00 / 00:00

Za złamanie zakazu można zapłacić nawet 30 tysięcy złotych kary.

Autor: P.Świniarski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, wolontariusz
Coraz więcej osób korzysta z pomocy terytorialsów. Żołnierze docierają w najdalsze zakątki województwa warmińsko-mazurskiego

Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych. I to między innymi tej grupie ludzi pomagają wolontariusze oraz żołnierze z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z każdym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV