Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatkowe operacje i skrócenie kolejek na badania. Oddziały NFZ otrzymały pieniądze

46 tysięcy operacji usunięcia zaćmy i 15,5 tysięcy operacji wszczepienia endoprotez zostanie dodatkowo przeprowadzonych do końca roku – szacuje resort zdrowia. Znacznie mają się też skrócić kolejki czekających na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Zabiegi usuwania zaćmy, wszczepiania endoprotez stawu biodrowego i kolanowego oraz badania diagnostyczne: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego  – na to  pacjenci czekają długo. W połowie września oddziały NFZ  na sfinansowanie tych świadczeń otrzymały dodatkowe 764 mln zł, dzięki czemu kolejki mają się skrócić. Resort szacuje, że jeszcze w tym roku uda się dodatkowo przeprowadzić 46 tysięcy operacji usunięcia zaćmy  i 15,5 tysięcy operacji wszczepienia endoprotez.
Ponadto do końca roku 82 tys. pacjentów będzie miało wykonane badanie tomografii komputerowej – ma to skrócić kolejki o blisko połowę. Sfinansowane zostaną też dodatkowe badania rezonansem magnetycznym. Resort szacuje, że wykonanych zostanie 91,6 tysięcy takich badań, co ma skrócić kolejki o prawie 1/3.Ministerstwo zdrowia podaje, że na operację zaćmy na koniec 2016 r. czekało ponad pół miliona pacjentów, a średni czas oczekiwania wynosił 585 dni. Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego czekano średnio 542 dni,  a na endoprotezoplastykę stawu biodrowego – 460 dni.

Na rezonans magnetyczny oczekiwało ponad 332 tys. osób, a średni czas oczekiwania wynosił 193 dni. Z kolei na tomografię komputerową czekało 178 tys. pacjentów, a średni czas oczekiwania wynosił 70 dni.

 W tym roku centrala NFZ trzykrotnie przekazywała oddziałom Funduszu dodatkowe środki na sfinansowanie tych świadczeń, na które pacjenci oczekują najdłużej. W sumie na skrócenie kolejek przeznaczono dodatkowy 1 miliard złotych.

Autor: O.Zakolska (PAP)
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NFZ, operacja, ministerstwo zdrowia, peniądze, endoproteza
Lekarze zoperowali pęcherz moczowy bez otwierania powłok brzusznych

Nowatorski zabieg przeprowadzono w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. Ciało obce z pęcherza moczowego usunięto bez otwarcia jamy brzusznej pacjentki. Jak podkreślił profesor Marcin Jóźwik, taki sposób...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV