Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca. Sprawdź komu przysługuje

Fot. pixabay

Rodzice mogą być spokojni – dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów – informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister Stanisław Szwed podkreśla, że zasiłek wciąż przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.

Zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia na przykład żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem.

Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS. Rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tak zwanych ogólnych zasadach

Fot. Ł. Węglewski

Redakcja B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, dziecko, opieka, rodzina, rodzice
Streetworkerzy wracają do pracy z dziećmi na ulicach Ełku i Olecka

Ełcka fundacja Human Lex Instytut dostała zgodę od wojewody warmińsko-mazurskiego na wznowienie działalności. Kilkunastu streetworkerów z fundacji ma pod opieką 150 dzieci i ich rodzin z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV