Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony. Do kiedy będzie można z niego skorzystać?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Do 12 lipca zostanie przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia. Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało

– powiedziała Marlena Maląg, szefowa MRPiPS.

Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rodzina, Marlena Maląg, zasiłek opiekuńczy
Braniewo świętuje Dni Rodziny. „Festyn na 150 osób będzie bezpieczny”

W Braniewie odbywa się festyn, któremu towarzyszy hasło "Dni Rodziny". To pierwsze takie wydarzenie w czasie pandemii, dlatego burmistrz Tomasz Sielicki zapewnia, że samorząd zrobi wszystko,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV