Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dostaną pełny podatek za lasy

Fot. Sławomir Ostrowski

Samorządy, na terenie których znajdują się obszary chronione Natura 2000 zacierają ręce. Szykuje się nowelizacja ustawy o lasach.

Lasy Państwowe na terenach Natury 2000 przekształciły lasy gospodarcze na „ochronne”. Podatek za taki las wynosił połowę stawki. Dla samorządów to duże straty. Nowelizacja przywróci stuprocentową stawkę – cieszy się wójt Świętajna, Janusz Pabich, który z tego tytułu co roku tracił ponad 250 tys. złotych: – To pomoc najbiedniejszym samorządom.

00:00 / 00:00

Kolejnym powodem do radości jest projekt ustawy autorstwa PSL o przyznawaniu subwencji ekologicznej. Dotyczy to tych gmin, w których usytuowany jest Park Narodowy lub obszar Natura 2000. Jeśli zalesienie przekracza 50 proc. obszaru gminy, wówczas dostaje ona dopłatę do każdego hektara, objętego obszarem Natura 2000 – mówi wójt Janusz Pabich: – To będzie rekompensata za utracone możliwości rozwojowe.

00:00 / 00:00

W piątek na naszej antenie mówimy o problemach powiatu szczycieńskiego. Od rana Radio Olsztyn gości w Szczytnie, gdzie o godz. 18.00 wręczone zostaną statuetki i wyróżnienia Jurandy 2012. Relacje z tego wydarzenia – na naszej antenie. (grzym/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w natura, las
Leśnicy muszą dokarmiać zwierzęta

Śnieżny kwiecień powoduje, że leśnicy muszą dokarmiać zwierzęta. Tylko w mijającym tygodniu, w samym nadleśnictwie Olsztyn, wyłożyli 5 i pół tony zboża i 12 balotów sianokiszonki,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV