Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dowód osobisty jak karta płatnicza? Sprawdź, jakie zmiany nas czekają

E-dowód. Fot. www.gov.pl

Kiedyś w formie książeczki, później – plastikowej karty – teraz zyska nowe właściwości. Niemal we wszystkich polskich miastach testowane są nowe dowody osobiste. Przypomnijmy, że te wyrobione po 4 marca będą zupełnie inne, niż znane nam do tej pory. Dokumenty będą… niemal jak karta płatnicza.

Kod PIN i czytniki – to rzeczywistość, jaką od wielu lat znamy płacąc bezgotówkowo np. w sklepach. Teraz w naszych portfelach będzie dodatkowy dokument o podobnych właściwościach – to dowód osobisty.

– Trwają ostatnie prace przy wdrażaniu projektu – mówi wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

W olsztyńskim ratuszu urzędnicy ćwiczą wypełnianie nowych wniosków. W Ełku natomiast testowane są czytniki nowych dowodów i same dokumenty. Wnioski będą wypełniane jak do tej pory. Będzie trzeba jednak zapamiętać dodatkowe cyfry.

– Każdy użytkownik w urzędzie nada swój unikalny kod PIN, którym później będzie potwierdzał swoją tożsamość – wyjaśnia Michał Kociński, zastępca naczelnika wydziału organizacyjnego ełckiego Urzędu Miasta.

Nowe rozwiązania przynoszą natomiast wiele korzyści. W warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane jego posiadacza – w tym fotografia w wersji elektronicznej, jako zdjęcie biometryczne. Dzięki temu, posiadacz dowodu będzie mógł być na przykład sprawniej obsłużony na lotnisku. Szybciej załatwimy również sprawy w urzędach.

– Nawet ważny dowód będzie można wymienić na e-dokument – tłumaczy Michał Kociński.

Dodajmy, że całkowita wymiana dowodów, na te z warstwą elektroniczną, ma potrwać do 2029 roku.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

 

Autor/redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV