Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
IMIENINY: Bogusława, Gracjana, Laury
EUR: 4.2134 CHF: 3.6137
USD: 3.574 GBP: 4.7717
Logowanie
 

Dowódcy zaserwowali żołnierzom pieczonego indyka. Amerykanie i Polacy obchodzili Dzień Dziękczynienia [ZDJĘCIA]

Pieczony indyk serwowany przez dowódców, wspólna kolacja i mecz futbolu amerykańskiego – tak żołnierze USA stacjonujący w Giżycku uczcili Dzień Dziękczynienia.

Święto obchodzone jest przez Amerykanów zawsze w czwarty czwartek listopada. Tradycją jest rodzinna kolacja, na której głównym daniem jest pieczony indyk.

Amerykańscy żołnierze na co dzień stacjonujący w Bemowie Piskim zorganizowali uroczysty obiad, na który zostali zaproszeni wszyscy żołnierze tworzący Batalionową Grupę Bojową NATO. Zgodnie ze zwyczajem armii amerykańskiej potrawy żołnierzom serwowali  dowódcy: ppłk Scott Cheney i gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Trzy razy byłem na misji i trzy razy stałem w kolejce, by odebrać posiłek. A teraz znalazłem się po drugiej stronie. Jest to dla mnie ogromny honor i zaszczyt wydawać jedzenie żołnierzom. To piękny zwyczaj, który zmniejsza dystans między żołnierzami i dowództwem. Jest to również swego rodzaju podziękowanie i cieszę się, że pierwszy raz w życiu znalazłem się w takiej roli. I to nie za granicą, a w Polsce. Dla mnie osobiście jest to ogromne wydarzenie

– powiedział dowódca gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 15GBZ.

Święto  jest  pamiątką pierwszych plonów zebranych przez osadników, którzy przypłynęli do Ameryki Północnej z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy było obchodzone w  1621 roku wspólnie z ludnością tubylczą.

Źródło: 15GBZ
Redakcja: Ł.Sadlak
Foto: st. kpr. Bartosz Grądkowski, mł. chor. Piotr Kamiński, szer. Adrian Staszewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w usa, nato, żołnierze amerykańscy
Tysiąc za tysiąc. Zmiana warty na poligonie w Bemowie Piskim

Nowa grupa liczy ponad tysiąc żołnierzy. Uroczyste przekazanie zmiany międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyło się na placu apelowym w Bemowie Piskim. Uczestniczyli w nim ambasadorzy,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV