Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dożynkowa zbiórka na renowację obrazu

Ołtarz w średniowiecznym kościele w Plutach. Fot. W. Andrearczyk

Średniowieczny kościół w Plutach niedaleko Pieniężna wymaga remontu. Mała parafia nie ma jednak pieniędzy, dlatego organizuje dożynki.

Ks. Jan Puławski, miejscowy proboszcz, postanowił zorganizować dożynki, podczas których każdy będzie mógł wesprzeć remont kościoła i renowację XVIII-wiecznego obrazu z ołtarza głównego.

O Plutach i tamtejszym małym kościółku pw. św. Wawrzyńca było głośno cztery lata temu. Wówczas ochrzczono tam Mikołaja — wnuka premiera Donalda Tuska.

Od tamtej pory zapomniano o XV-wiecznej świątyni, która wymaga solidnego remontu. Wprawdzie w 2010 roku przeprowadzono pewne prace renowacyjne, jednak to wciąż za mało, aby utrzymać kościół w należytym stanie. Proboszcz ks. Jan Puławski nie ukrywa, że problemem są pieniądze. Jak je zdobyć? Jednym z pomysłów jest zorganizowanie dożynek. Podczas dożynkowej zabawy odbędzie się akcja „Dar serca”, w trakcie której każdy będzie mógł wesprzeć renowację barokowego obrazu Petera Kolberga z 1700 roku, przedstawiającego koronację Maryi.

Wiejskie dożynki w Plutach zaplanowano w tę sobotę. Rozpoczną się mszą o godzinie 15.00. Po niej odbędą się występy, konkursy i zabawa taneczna. (andrea/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, dożynki
Plon – dożynki na Mazurach

Owacją publiczności zakończyła się w Nakomiadach inscenizacja widowiska ludowego „Plon – czyli dożynki na Mazurach” według tekstu publicysty i działacza mazurskiego Karola Małłka. Członkowie zespołu „Mazurska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV