Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Szalkiewicz: Polityka dostarcza i powinna dostarczać nam wiele radości

Bez humoru nie ma polityki i bez polityki nie ma humoru – tak uważają autorzy książki „Humor i Władza. Wprowadzenie do delotologii politycznej”, wydanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Zdaniem jednego ze współautorów publikacji doktora Wojciecha Szalkiewicza, polityka dostarcza i powinna dostarczać nam wiele radości. – Bo generalnie to ona nas stresuje i denerwuje, a śmiech jest sposobem odreagowania, które zapewnia przeciętnemu wyborcy komfort psychiczny – powiedział dr Szalkiewicz.

Humor potrzebny jest do zdobywania różnej władzy, ale też do walki z nią. Jeden z rozdziałów pokazuje satyrę i karykaturę w okresie niemieckiej okupacji – dodaje współautor książki prof. Marek Sokołowski. – Hasła na murach, nie tylko propagandowe typu Polska zwycięży, ale te śmiejące się z Hitlera czy z faszystów, pokazują, że nawet w tak smutnych czasach, Polacy nie tracili poczucia humoru. A nawet humor był orężem, który pozwalał przetrwać i zwyciężać – podkreślił prof. Sokołowski.

Autorzy dodają, że w swojej książce nie skupiają na konkretnej władzy, a sięgają nawet do odległej przeszłości, pokazując rolę błaznów na dworach królewskich.

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, humor, wladza, karykatura
Firma Michelin i Uniwersytet w Olsztynie otwierają studia dualne

Firma Michelin Polska we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie uruchamia studia dualne na kierunkach Mechanika i Budowa maszyn oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. Część zajęć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV