Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drobni przedsiębiorcy i duże obowiązki. Od stycznia muszą wypełniać nowy dokument VAT

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Krajowa Administracja Skarbowa zaczyna kampanię informacyjną na temat nowego sposobu rozliczania podatku VAT. Od początku przyszłego roku mikroprzedsiębiorcy będą musieli wypełniać elektroniczny jednolity plik kontrolny VAT.

Dotychczas ten obowiązek miały tylko firmy duże, średnie i małe. Jednolity plik kontrolny ma pomóc walczyć z wyłudzeniami podatku VAT.

-Będzie też korzystny dla firm – po pierwsze, pomoże wyeliminować nieuczciwą konkurencję, do tego urzędy mając na bieżąco informację o transakcjach ograniczą kontrole wyrywkowe prowadzone w firmach – tłumaczy Marzena Winczewska-Łunio, wicedyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Na Warmii i Mazurach ponad 90 procent firm to firmy mikro, czyli takie, które zatrudniają do 10 osób. To oznacza, że obowiązek stosowania jednolitego pliku kontrolnego VAT obejmie ponad 40 tysięcy przedsiębiorców, którzy dotychczas takiego obowiązku nie mieli.

Pewnym utrudnieniem dla nich może być fakt, że niektórzy rozliczali VAT co kwartał. Natomiast jednolity plik kontrolny będą musieli składać co miesiąc. Dlatego urzędy skarbowe już szykują się do przeprowadzenia szkoleń. Urzędnicy zachęcają też, by już teraz zacząć używać jednolitego pliku kontrolnego.

-Obowiązek dla mikroprzedsiębiorców zacznie się od stycznia, ale ci, którzy już teraz zaczną wysyłać jednolity plik kontrolny po pierwsze nauczą się, jak to robić, po drugie – dostaną szybszy zwrot podatku VAT – nie w ciągu 60 , ale w ciągu 25 dni – zapewnia Marcin Stobiecki z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

Szkolenia dla mikroprzedsiębiorców mają odbyć się w grudniu, będą organizowane we wszystkich urzędach skarbowych województwa warmińsko-mazurskiego. W grudniu ministerstwo finansów planuje też uruchomienie nowych narzędzi informatycznych dla mikrofirm.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: Andrzej Piedziewicz

Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Krajowa Administracja Skarbowa, rozliczanie podatku VAT, mikroprzedsiębiorcy
Piotr Walczak: Udało nam się uszczelnić system podatkowy

Około 30 miliardów złotych co roku tracił budżet państwa z wyłudzania nienależnego zwrotu VAT. Szacowanie szarej strefy jest skomplikowane, ale udało nam się uszczelnić system podatkowy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV