Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drobni przedsiębiorcy zapłacą niższe składki. Rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u

Fot. fotolia.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt dotyczący tzw. małego ZUS-u dla przedsiębiorców osiągających niewielkie przychody – poinformował we wtorek podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że nowe preferencje nie zastępują dotychczasowej tzw. ulgi na start.

To jest nasze zobowiązanie z 14 kwietnia, konwencji Prawa i Sprawiedliwości, kiedy mówiłem o pięciu nowych rozwiązaniach, w tym dwóch dla przedsiębiorców, które chcemy wdrożyć. Idziemy z tymi rozwiązaniami do przodu. One zostały przyjęte właściwie w kształcie, jaki anonsowałem, jaki wcześniej sygnalizowałem

– mówił premier.

Poinformował, że w przypadku przedsiębiorców osiągających przychody w wysokości do 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, opłaty na ZUS będą naliczane proporcjonalnie. Premier podkreślił, że nowe rozwiązanie nie zastępuje dotychczasowej preferencji, „rozbiegówki dla mikrofirm”, która polega na tym, że przez pół roku od wystawienia pierwszej faktury w ogóle można nie płacić składek na ZUS.

A więc dla małych przedsiębiorców, dla polskich firm, które budują z mozołem swój kapitał, mamy naprawdę dobre wiadomości, którymi warto się pochwalić po dzisiejszej Radzie Ministrów. Mam nadzieję, że Sejm przyjmie te propozycje i one wejdą w życie, zgodnie z naszymi obietnicami, od 1 stycznia przyszłego roku

– dodał premier.

Tzw. mały ZUS ma zacząć obowiązywać od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2019 roku i dotyczyć będzie tych osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody w 2018 roku nie przekroczą średniomiesięcznie 5250 zł.

Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS – ponad 1,2 tys. zł. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, w obecnym roku to 5250 zł, będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Jak „mały ZUS” poprawi sytuację najmniejszych firm? Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, obecnie odprowadza co miesiąc do ZUS – 1232,16 zł, czyli ponad połowę swojego przychodu. Po zmianach składka ZUS tego przedsiębiorcy ma wynosić niecałe 660 zł. Ministerstwo zwraca uwagę, że wiele małych firm działa w mniejszych miastach i powiatach z ciągle jeszcze stosunkowo wysokim poziomem bezrobocia. Obniżenie składki ZUS poprawi ich rentowność i perspektywy rozwoju.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, przedsiębiorcy, Mateusz Morawiecki, składki, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Olsztyński ZUS otworzył specjalny punkt informacyjny dla nauczycieli

Ostatni dzwonek na podjęcie decyzji o jakie świadczenia emerytalne chcą się ubiegać nauczyciele - nauczycielskie czy powszechne. Od dziś do 29 czerwca olsztyński ZUS uruchomił specjalny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV