Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drodzy Mikołaje, uważajcie na nietrafione prezenty

Czasami pod choinką można znaleźć nietrafiony prezent

Ostatnie dni na świąteczne zakupy. Jak wynika z sondaży, przeciętny Polak wyda w tym roku na święta ponad 800 złotych, z czego połowę – na prezenty.

Jak co roku nie wszystkie podarunki będą trafione. Mieszkańcy Olsztyna, z którymi rozmawiał nasz reporter, przyznają, że niejednokrotnie otrzymujemy w święta coś, z czym nie wiadomo, co później zrobić.

00:00 / 00:00

Jeśli kupuje przez internet, istnieje możliwość zwrotu nietrafionego prezentu. W przypadku zakupów na odległość zwrotu można dokonać w ciągu 10 dni od otrzymania towaru. Ale rzecz, którą zwracamy, nie może być używana. Co to oznacza w przypadku np. odzieży – wyjaśnia miejski rzecznik konsumentów w Olsztynie Jadwiga Urbańska.

00:00 / 00:00

Większość z nas lubi dostawać prezenty od Mikołaja

Jeszcze bardziej restrykcyjne są przepisy dotyczące takich towarów, jak np. płyty, filmy, czy gry. Tych, jeśli chcielibyśmy je zwrócić, nie wolno nam nawet rozpakować

00:00 / 00:00

Po świętach wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta, która m.in. wydłuża czas na zwrot towarów kupionych przez internet do 14 dni. Ale te przepisy będą dotyczyły towarów kupionych po wejściu ustawy w życie, czyli jeszcze nie obejmą prezentów kupionych na tegoroczne święta.

Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami sklep, w którym kupiliśmy nietrafiony prezent, nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów. Zależy to wyłącznie od jego dobrej woli. Część sklepów dopuszcza zwroty, część zgadza się wymienić towar. Ale za każdym razem podczas zakupów dopytajmy, czy istnieje taka możliwość. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mikołaj, choinka, prezent
Wigilijne spotkanie w Lidzbarku Warmińskim

Życzenia burmistrza i wspólny opłatek rozpoczęły wigilię miejską w Lidzbarku Warmińskim. Przed Wysoką Bramą stanęły stragany ze świątecznymi ozdobami i tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi. Nie zabrakło też...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV