Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drogowcy odtwarzają przydrożne aleje na Warmii i Mazurach

Sadzili drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 542. Fot. A. Skrago

Przy warmińsko-mazurskich trasach wojewódzkich drogowcy zasadzili 1050 młodych drzew.

Od 2 lat Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie odtwarza przydrożne aleje. Wiele z tych przedwojennych wycięto w ostatnich latach podczas modernizowania zniszczonych szos. Wycinka wzbudziła kontrowersje i sprzeciwy, bo przydrożne aleje są charakterystyczną cechą krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur.

W odpowiedzi na te protesty olsztyńscy drogowcy zdecydowali o posadzeniu młodych drzew. Nie są sadzone bezpośrednio przy jezdniach, ale w odległości kilku metrów od szos tak, by w przyszłości nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla kierowców. Sadzone są także za rowami odwadniającymi – co ma ułatwić wykaszanie poboczy.

Zarząd Dróg Wojewódzkich chce odtwarzać aleje także w kolejnych latach. Będzie starał się o dofinansowanie na zakup sadzonek. Dotąd bowiem drogowcy sami ponosili koszty. Nowe aleje zasadzono do tej pory m.in. w okolicach Grunwaldu między Rychnowem a Frygnowem i przy drodze Milewo-Kalinowo.

Sadzenie drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 542. Fot. A. Skrago

 

(pap/kosk/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, droga, drzewa, drogowcy
97 drzew na 97. rocznicę odzyskania niepodległości

Z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości radni Działdowa posadzili 97 drzew. Jak powiedział radny Wojciech Śliwa, akcję rozpoczęli już kilka tygodni temu, by zdążyć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV