Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Druga niedziela zakazu handlowego. Inspektorzy pracy przyjmują zgłoszenia o łamaniu ustawy

W całej Polsce trwa druga niedziela bez zakupów. Fot. Łukasz Węglewski

Nie tylko sprzedawanie – wszelkie czynności związane z handlem są zakazane w myśl ustawy. Dziś druga niedziela, w której sklepy są zamknięte.

Jak podkreśla zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie Andrzej Słowik, pracodawcy nie mogą w tym czasie korzystać z pracy swoich podwładnych nawet w zamkniętym sklepie.

Nie tylko sam handel jest zakazany, ale także wykonywanie innych czynności z nim związanych. Jeżeli pracodawca nakazuje pracownikowi przyjść w niedzielę do pracy i np. przeprowadzać inwentaryzację, układać towary na półkach czy sprzątać to jest to traktowane jako obejście i naruszenie zakazu handlu w niedzielę.

Osoby, które zauważą otwarty sklep i mają wątpliwości, czy jest to zgodne z nową ustawą, mogą to zgłosić do Inspekcji.

Jak to zrobić? Odpowiedzi poszukiwała Aleksandra Skrago.

00:00 / 00:00

W sumie inspektorzy skontrolowali w zeszłym tygodniu ponad 160 punktów handlowych na Warmii i Mazurach. Żadna kara na razie nie została nałożona.

Z tego powodu zabroniona jest także m.in. praca w magazynach. Naruszenia zakazu można dziś (niedziela) zgłaszać do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie do godz. 20 pod numer (89)5241328.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kontrola, zakupy, Inspekcja Pracy
Inspektorzy pracy odbierają zgłoszenia o pracujących w niedzielę sklepach

Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie otrzymał zgłoszenia o łamaniu zakazu handlu w niedzielę w kilkunastu sklepach na Warmii i Mazurach. Od rana czynny był specjalny numer...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV