Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Druga osoba w historii całkowicie wyleczona z zakażenia HIV. „Jesteśmy przekonani, że ten wirus jest uleczalny”

Druga osoba w historii została całkowicie wyleczona z zakażenia wirusem HIV, powodującym chorobę AIDS. Dziesięć lat po ogłoszeniu pierwszego przypadku wyleczenia HIV u tzw. „pacjenta z Berlina” śmiertelnego wirusa udało się pozbyć osobie nazywanej „pacjentem z Londynu”.

Objawy zakażenia nie występują u niej już od 19 miesięcy.

Osiągając remisję u kolejnego pacjenta wykazaliśmy, że pierwszy przypadek wyleczenia nie był anomalią

– powiedział profesor Uniwersytetu w Cambridge Ravindra Gupta.

„Pacjent z Londynu” został zdiagnozowany w 2003 roku, leki antyretrowirusowe zaczął przyjmować dziewięć lat później. Jednocześnie u mężczyzny wykryto śmiertelny nowotwór – chłoniaka. Został poddany temu samemu typowi leczenia, który zastosowano w przypadku „pacjenta z Berlina”. Obu zarażonym przeszczepiono szpik kostny od dawców, którzy – dzięki rzadkiej mutacji genetycznej – są naturalnie uodpornieni na zarażenie się HIV.

Międzynarodowe Towarzystwo ds. AIDS wydało dziś oświadczenie, w którym pisze, że wyleczenie z wirusa drugiego pacjenta „potwierdza przekonanie, że HIV jest uleczalny”. Na świecie żyje niemal 37 milionów ludzi zarażonych HIV. Z przyczyn związanych z wirusem umiera każdego roku blisko milion osób.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leczenie, aids, wirus hiv, wyleczenie
Grypa i przeziębienie – jak je odróżnić i leczyć?

Zimą jesteśmy narażeni na rozmaite infekcje. Podczas gdy zwykłe przeziębienie, choć dokuczliwe, jest dla naszego zdrowia niegroźne, grypa może zemścić się niebezpiecznymi powikłaniami. Warto nauczyć się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV