Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drugi dzień egzaminu ósmoklasistów przebiegł bez zakłóceń. Uczniowie zmierzyli się z matematyką

Fot. fotolia

Ósmoklasiści napisali sprawdzian wiedzy z matematyki. Była to druga – po języku polskim – część egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Jutro uczniów czeka test z języka obcego.

Do egzaminu przystąpiło około 14 tysięcy uczniów z 516 szkół podstawowych. We wszystkich szkołach w województwie warmińsko-mazurskim mimo trwającego strajku nauczycieli przebiegł on bez zakłóceń. Z informacji od dyrektorów szkół wynika, że wszędzie komisje egzaminacyjne są skompletowane również na kolejny dzień.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie wynika z reformy edukacji – czyli wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Również w Elblągu egzamin ósmoklasisty przebiegł bez problemów. Z testem zmierzyło się ponad tysiąc uczniów. Egzaminy na koniec szkoły podstawowej obywają się w 19 placówkach prowadzonych przez elbląski samorząd.

Napisanie egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpi do egzaminu, będzie go zdawał w drugim terminie – 3, 4 i 5 czerwca.

Wynik egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Ma on wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły średniej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Kuratorium nie dysponuje jeszcze danymi z wtorku o aktualnej skali strajku w regionie. W poniedziałek strajk obejmował 27 procent szkół na Warmii i Mazurach.

Wtorek jest dziewiątym dniem ogólnopolskiego strajku w szkołach, zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Uczestniczy w nim również część nauczycieli z oświatowej Solidarności i nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek rząd zaproponuje konkretną formułę dotyczącą okrągłego stołu w sprawie oświaty. Pierwsza sesja odbędzie się prawdopodobnie w przyszłą środę, czwartek lub w piątek. Premier dodał, że zaproszenie do udziału otrzymają m.in. związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i osoby z opozycji.

 

Autor: PAP / D. Grzymska/ M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matematyka, test, szkoła podstawowa, sprawdzian
Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich szkołach na Warmii i Mazurach. Kilkanaście skorzystało z pomocy wolontariuszy

W kraju rozpoczęły się dziś ostatnie, przed wygaszeniem gimnazjów, egzaminy. Jak powiedział Radiu Olsztyn warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, mimo strajku nauczycieli żadna ze szkół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV