Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Widok jak z filmów grozy. „Jest ich tak dużo, że potrafią opanować całe krzewy”

Fot. D. Giers

Drzewa i krzewy całkowicie pozbawione liści, a do tego gęsto obleczone czymś, co wygląda jak pajęcza sieć. Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo leśnicy znaleźli widok jak z filmu grozy.

To jednak zjawisko naturalne – choć niezbyt częste. Odpowiadają za nie larwy motyli namiotników. To one zjadają liście i tworzą przędzę, przypominającą na pierwszy rzut oka gęstą pajęczą sieć.

Na początku owady żywią się młodymi listkami. Kiedy młodych listków już nie ma, zaczynają się żywić twardszymi, starszymi liśćmi. Kiedy nie ma już większego zagrożenia dla larw, jak np. przymrozków, to gąsienic jest tak dużo, że potrafią opanować cały krzew lub drzewo. Im więcej jedzą, tym więcej wytwarzają przędzy

– mówił Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Z punktu widzenia leśników larwy nie są zagrożeniem, bo objedzone drzewa i krzewy po jakimś czasie wypuszczą nowe liście. Motyle namiotniki są jednak dużym utrudnieniem dla sadowników.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: Ł. Sadlak

Fot. D. Giers

Fot. D. Giers

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Adam Pietrzak, larwy
Bardzo sucho w lasach regionu. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach Warmii i Mazur - ostrzegają strażacy i leśnicy. Wystarczyło kilka słonecznych dni, by zaczął obowiązywać trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV