Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Duże zagrożenie bąblowicą na Warmii i Mazurach

Warmia i Mazury należą do tych regionów kraju, w których zachorowań jest najwięcej. W tym roku bąblowicę zdiagnozowano u 7 osób. W poprzednim było ich 12.

Radosław Gruss z Warmińsko-Mazurskiego Sanepidu przekonuje, że problem jest i to poważny, bo pasożytów przenoszących groźną dla ludzi chorobę nie pozbędziemy się lekko przepłukując zebrane w lesie jagody czy poziomki.

Umycie musi być dokładne, z użyciem letniej wody. Zasada ta dotyczy nie tylko owoców zbieranych w lesie – ale także na naszych działkach. Tam także lisy, które są nosicielami tego pasożyta, mogą się zakradać nocą.

Pacjenci najczęściej dowiadują się, że mają bąblowicę podczas badania USG. Choroba ta wiąże się także z lekami, które trzeba przyjmować do końca życia. Czasem konieczny może się okazać także przeszczep wątroby.

…………………………………

Tzw. bąblowica jednojamowa (wywoływana przez E. granulosus) lokalizuje się przeważnie w obrębie wątroby lub płuc. Może w nich przetrwać nawet kilka lat, a organizm w mechanizmie obronnym, chcąc odgrodzić się od niebezpieczeństwa, wytwarza cystę wypełnioną płynem. Na jej powierzchni mogą powstawać pęcherze, w których wnętrzu tworzą się główki tasiemca przygotowane do zakażenia końcowego żywiciela (w jednej cyście może być nawet kilkaset tysięcy główek tasiemca). Wokół nich może dochodzić do zmian zapalnych oraz reakcji uczuleniowych.

W przypadku bąblowicy wielojamowej (wywoływanej przez E. multicularis) pasożyt pozostaje tylko w wątrobie, gdzie tworzy bogatą sieć wypustek i szerzy się wzdłuż naczyń krwionośnych, dochodząc stopniowo do płuc. Ten rodzaj choroby może charakteryzować się m.in. żółtaczką, powiększoną wątrobą oraz tzw. puchliną brzuszną, ale nie dochodzi do powstawania cyst. Niestety bardzo łatwo pomylić objawy choroby z… nowotworami, ponieważ w tym przypadku może dochodzić do powstawania podobnych zmian jak przy przerzutach nowotworowych.

…………………………………

Autor: I.Malewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lis, choroba, niebezpieczeństwo, bąblowica
Wakacyjne zagrożenia i jak się przed nimi ustrzec. Posłuchaj Bliższych Spotkań

Mamy sezon wakacyjno-urlopowy i upragnione słońce, którego w tym roku jest całkiem sporo. Okazuje się, że to, na co tak bardzo czekamy przez cały rok, może...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV