Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń na Warmii i Mazurach. Wybito prawie 300 zwierząt

Fot. fotolia.pl

W Rogajnach i Nowym Cieszynie w gminie Pasłęk wykryte zostały dwa ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń.

W obu hodowlach konieczne było natychmiastowe wybicie blisko 300 zwierząt. Powiatowy Lekarz Weterynarii rozpoczął kontrole w gospodarstwach w rejonie pojawienia się choroby. W akcję likwidacji ognisk ASF zaangażowały się władze gminy Pasłęk i miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

Działania służb weterynaryjnych były błyskawiczne. W sobotę stada zostały wybite, ciała zwierzęta po konwojem policji trafiły do spalarni w Ełku

– informuje powiatowy lekarz weterynarii w Elblągu Alicja Czebiołko.

W przypadku pojawienia się ogniska ASF obwiązuje ścisły reżim sanitarny. Słoma i pasza dla zwierząt w obu gospodarstwach została zutylizowana. Na miejscu trwają wciąż zabiegi sanitarne. Ruszyły też kontrole weterynaryjne. Obejmą wszystkie gospodarstwa w strefie zapowietrzonej.

Sytuacja jest bardzo poważna. Jutro wojewoda warmińsko- mazurski wyda rozporządzenie, w których obejmie obszarem zagrożonym ASF aż trzy powiaty: elbląski, ostródzki i braniewski.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w świnie, ASF
Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń na Warmii i Mazurach

Chorobę wykryto w gminie Budry powiecie węgorzewskim. Hodowano tam ponad 2 tysiące świń. Ognisko afrykańskiego pomoru świń w Budzewie jest 15. odnotowanym na Warmii i Mazurach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV