Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwa razy więcej pielgrzymów odwiedziło Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie w roku jubileuszowym

Jubileusz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie – miejsce, w którym był klon, na którym ukazała się Matka Boża (10 września 2017 r.). Fot. Agnieszka Podbielska

W zeszłym roku Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie odwiedziło około 600 tysięcy pielgrzymów, – podała Kuria Archidiecezji Warmińskiej. W ten sposób wierni uczcili  jubileusz 140. rocznicy objawień maryjnych.

Jak poinformował ksiądz proboszcz Marcin Chodorowski, w roku jubileuszowym Gietrzwałd mogło odwiedzić dwukrotnie więcej pielgrzymów niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj szacuje się liczbę odwiedzających na 300 tysięcy osób. Na główne uroczystości 9 września z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przyjechało 80 tysięcy osób.

Za kilka miesięcy, 30 czerwca w sanktuarium rozpocznie się nowenna gietrzwałdzka przygotowująca wiernych do 150. rocznicy objawień maryjnych w 2027 roku. Poprzez nabożeństwa przez najbliższe 9 lat przypominane będzie orędzie gietrzwałdzkie, czyli to, o co Matka Boża według wizjonerek miała prosić wiernych: o modlitwę różańcową, pokutę i nawrócenie.

W 1877 roku w Gietrzwałdzie dwóm dziewczynkom Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, jak mówiły, objawiła się Matka Boża, miała przemówić do nich po polsku i polecić odmawianie modlitwy różańcowej. Objawienia w Gietrzwałdzie były początkiem przebudzenia świadomości narodowej miejscowych Warmiaków. Zostały jako jedyne w Polsce uznane przez kościół katolicki.

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, pielgrzymi
Gietrzwałd. Fot. Sławomir Ostrowski
Uzdrowienie w Gietrzwałdzie. Po wizycie w miejscu objawień u pątniczki wycofały się zmiany nowotworowe

Zostałam uzdrowiona w Gietrzwałdzie - tak twierdzi mieszkanka Małopolski, która w tym roku pielgrzymowała do warmińskiego Sanktuarium Maryjnego. Jolanta Knapik-Gacek utrzymuje, że pierwsze badanie USG wykazało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV