Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwie rosyjskie korwety płyną do Bałtijska?

korweta Bujan-M

Szef MON zaniepokojony skierowaniem na Bałtyk dwóch rosyjskich korwet. Szwedzkie media podały dziś, że do Obwodu Kaliningradzkiego płyną jednostki typu Bujan-M, mogących przenosić broń atomową.

Z kolei rosyjski dziennik Izwiestija napisał, że okręty wyposażone w pociski dalekiego zasięgu wejdą w skład Floty Bałtyckiej. To jedne z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej. Zanim zostały skierowane na Bałtyk, wypełniały misje w pobliżu Syrii. Korwety z Morza Śródziemnego przepłynęły przez Cieśninę Gibraltarską, później skierowały się na północ i przez Cieśninę Duńską dotarły na Bałtyk. Celem najprawdopodobniej jest port Bałtyjsk w obwodzie kaliningradzkim.

Okręty tego typu mają 74 metry długości, wyporność około 950 ton, są także wyposażone w system rakiet pionowego startu „Kalibr” o zasięgu do 2600 kilometrów. Każda z korwet posiada 8 wyrzutni rakietowych. Można je wyposażyć w głowice nuklearne.

Minister Macierewicz zapowiedział w Brukseli, że Polska będzie wnikliwie przyglądać się działaniom Federacji Rosyjskiej. Przyznał, że przemieszczanie tego typu okrętów na Bałtyk zmienia układ sił na tym morzu. W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele resortu obrony Szwecji.

– Bałtyk stanie się stawem rosyjskim. Jakakolwiek próba wspomożenia wschodniej flanki NATO i dostarczenie amerykańskich czy natowskich posiłków droga morską jest skończona, zamknięta, tu jest zakaz wjazdu – mówił na antenie TVP Info dr Rafał Brzeski, specjalista ds. bezpieczeństwa i wywiadu wojskowego.

W środę rozpoczyna się konferencja ministrów obrony państw NATO. Podjęte mają być decyzje dotyczące rozmieszczenia oddziałów NATO na wschodniej flance Sojuszu. Zgodnie z zapowiedzią, w Polsce taki batalion ma pojawić się na początku przyszłego roku. – Moskwa gra bardzo inteligentnie licząc na zniechęcenie zachodnio-europejskich członków Sojuszu. Odwołuje się do doktryny „eskalacja napięcia-deeskalacja napięcia” – podkreślał dr Rafał Brzeski.

– Prawdopodobnie nie będzie żadnych retorsji ze strony NATO związanych z wprowadzeniem Bujanów – mówił z kolei na antenie TVP Info, kmdr por. rez. Bohdan Pac.

Moskwa oficjalnie nadal nie potwierdziła wpłynięcia na Bałtyk dwóch korwet.

 

(tvp info//iar/as)

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV