Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dworzec Cesarza Wilhelma koło Ostródy wyróżniony w konkursie „Zabytek Zadbany”. Drewniany budynek pochodzi z XIX wieku

Dawny dworzec cesarski w Gumniskach Małych pod Ostródą

Budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych koło Ostródy otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2020.

Do konkursu przystąpili zarządcy i właściciele 63 zabytkowych obiektów z całej Polski. Wybierano tych, którzy najlepiej wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami.

Budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych otrzymał wyróżnienie w kategorii architektura i budownictwo drewniane. Dworzec został wybudowany w latach 90. XIX wieku dla cesarza Wilhelma II.

Właściciele obiektu Magda Pawlak-Grabowska i Rafał Grabowski otrzymali wyróżnienie za prace konserwatorskie, remontowe, snycerskie i adaptacyjne dawnego dworca cesarskiego. Jak stwierdziło w uzasadnieniu jury, te działania uchroniły obiekt w Gumniskach Małych przed degradacją, zachowały też autentyczną substancję zabytkową, a także przywróciły budowli integralność formy architektonicznej.

Konkurs „Zabytek zadbany” ma już ponad 40-letnią tradycję. Po raz pierwszy został rozstrzygnięty w 1975 roku. Od 2011 procedura konkursowa realizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Dawny dworzec cesarski w Gumniskach Małych pod Ostródą. Fot. z archiwum Lecha Słodownika

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, dworzec, video, zabytek zadbany, dawny dworzec, dworzec drewniany
Są pieniądze na remont Parku Dolinka. W planach strefy dla dzieci, młodzieży i seniorów

Park Dolinka, popularne wśród mieszkańców Elbląga miejsce wypoczynku i rekreacji, zostanie zrewitalizowany. Budowa stref zabaw ma być tak przeprowadzona, by zachowane zostały walory tego miejsca. Rewitalizacja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV