Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dworzec kolejowy w Szczytnie zostanie zmodernizowany. Co z dworcem w Olsztynie?

Dworzec PKP w Szczytnie. Fot. A. Piedziewicz

Dworzec w Szczytnie zostanie zmodernizowany. W tym miesiącu Polskie Koleje Państwowe ogłoszą też przetarg na projekt dworca Olsztyn Główny.

PKP ogłosiły przetarg na przebudowę dworca w Szczytnie. To będzie gruntowna modernizacja zarówno budynku, jak i jego otoczenia. – Powstaną miejsca postojowe, chodniki, a sam budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapowiada Tomasz Leś z PKP SA. Prace mają potrwać rok od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Znacznie dłużej poczekamy na modernizację dworca Olsztyn Główny. Kolejarze po raz kolejny podejmują ten temat. Już raz rozstrzygnęli przetarg na projekt nowego budynku, ale tuż przed podpisaniem umowy osoby zaangażowane w inwestycję zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Koleje unieważniły postępowanie i obiecały rozpisanie nowego. – Przygotowanie przetargu trwa. Zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu – zapewnia Tomasz Leś.

Dworzec Główny w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

Dworcem wciąż zajmuje się także wojewódzki konserwator zabytków. Trzy działające w Olsztynie stowarzyszenia w ubiegłym roku złożyły wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Początkowo wojewódzki konserwator zabytków odmówił zajęcia się sprawą, ale stowarzyszenia zwróciły się do ministerstwa kultury, które kazało rozpatrzyć wniosek. Po prawie półrocznych analizach konserwator stwierdził jednoznacznie – budynek dworca zabytkiem nie jest. Ale stowarzyszenia znów zwróciły się do ministra, a ten skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ponowne postępowanie trwa, choć jest szansa, że będzie krótsze, niż poprzednio.

Szereg elementów koniecznych do przeprowadzenia postępowania mamy już za sobą. Mamy zebrane opinie, mamy przeprowadzone oględziny obiektu, więc będzie trwało to krócej, ale nie jest w stanie wskazać konkretnej daty jego zakończenia.

– informuje Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Można jednak oczekiwać, że decyzja konserwatora zabytków zostanie wydana w tym roku.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, przetarg, modernizacja, dworzec kolejowy, Dworzec Główny Olsztyn
Kiedy zakończą się najważniejsze prace drogowe w Olsztynie? Sprawdź co ustalił nasz reporter

Radio Olsztyn codziennie otrzymuje dziesiątki wiadomości od słuchaczy z podobnymi pytaniami. Postanowiliśmy kompleksowo odpowiedzieć na wszystkie7. Ulica Partyzantów - od skrzyżowania z ul. 1 Maja do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV