Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dworzec w Gutkowie wpisany do rejestru zabytków

Dworzec w Gutkowie. Fot. rynekinfrastruktury.pl

Konserwator uwzględnił wniosek olsztyńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i wpisał do rejestru drewniany dworzec w Gutkowie.

Dworzec pozostał  niezmieniony od momentu powstania w 1983 roku. Ten autentyzm był jednym z ważnych argumentów za wpisaniem go do rejestru. Jest też ważnym świadectwem historii kolejnictwa na tych ziemiach – wyjaśnia Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Obiekt jest najstarszym olsztyńskim dworcem barakowym. Budynek od roku 1993 jest zamknięty i nieużytkowany. Kolejarze, jako właściciele obiektu, mogą się od decyzji konserwatora jeszcze odwołać.

Przypomnijmy, że na decyzję konserwatora czeka teraz Dworzec Główny w Olsztynie. Pierwszą decyzję odmawiającą wpisania tego dworca do rejestru zabytków uchylił minister kultury z powodów formalnych.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, dworzec
Polsko-izraelski kompromis ws. nowelizacji ustawy o IPN, relokacja uchodźców i dworzec główny w Olsztynie. O tym w audycji My, Wy, Oni

Gospodarzem debaty publicystycznej był Marek Lewiński. Z zaproszenia do studia skorzystali: Małgorzata Gołębicka - Polskie Stronnictwo Ludowe Szymon Pelinko - Nowoczesna Jarosław Słoma - Platforma Obywatelska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV