Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyktanda go kręcą, a słownik przeczytał od deski do deski. Czy zrobił jakiś błąd? Zobacz kto w Olsztynie został mistrzem ortografii

Jak poprawnie napisać takie wyrazy, jak: esy-floresy, dwustupięćdziesięcioipółletni, hochsztaplerka, czy staro-cerkiewno-słowiański zastanawiali się uczestnicy Planetarnego Dyktanda.

Imprezę, już po raz dwunasty, zorganizowano w bibliotece Planeta 11 w Olsztynie. W tym roku skomplikowany tekst wymyślił nasz radiowy kolega, pisarz i autor słuchowisk radiowych Łukasz Staniszewski.

Zwycięzcą, i to po raz trzeci, został Arkadiusz Kleniewski, który na dyktando przyjechał z Warszawy. W skomplikowanym tekście zrobił tylko jeden błąd. Źle napisał określenie niebiesko-srebrny. Mistrz zdradził nam, jak opanować ortograficzne zawiłości.

Nie sposób napisać dobrze dyktanda, jeśli nie miało się do czynienia ze słownikiem. W 2012 roku postanowiłem przeczytać cały słownik. Staram się jeździć na tego rodzaju imprezy. Na podium byłem około 40 razy.  Dyktanda mnie kręcą.

00:00 / 00:00

Planetarne Dyktando 2019. Fot. P.Getka

Zwycięzcą został Arkadiusz Kleniewski. Fot. P. Getka

Planetarne Dyktando 2019. Fot. P.Getka

Planetarne Dyktando 2019. Fot. P.Getka

Planetarne Dyktando 2019. Fot. P.Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za R.Lesiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, Staniszewski, dyktando, ortografia
Ryś w samochodowej kamerze. Dziki kot spacerował między Szymanami a Szczytnem

W Leśnictwie Nowiny między Szymanami a Szczytnem jadąca autem kobieta nagrała samochodową kamerą rysia. W tych okolicach dotąd nie odnotowano obecności tych zwierząt. Na na nagraniu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV