Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dynamiczna sytuacja na Żuławach Wiślanych. Służby zapewniają, że są dobrze przygotowane

Wał powodziowy w powiecie elbląskim. Fot. Wody Polskie

Nie mija zagrożenie powodziowe na Żuławach. Służby Wód Polskich, podległe Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku na bieżąco monitorują sytuację w rejonie ujścia Wisły oraz Zalewu Wiślanego.

Tam wodowskazy w Tujsku, Nowotkach i Nowakowie odnotowały stany ostrzegawcze w przedziale od 575 cm do 590 cm. To efekt silnych wiatrów, które wywołały cofkę – czyli wepchnięcie wód w głąb lądu. Sytuacja hydrologiczna zmienia się dynamicznie, wody osiągają chwilowo nawet poziom alarmowy, po czym obniżają się do wysokiego i ostrzegawczego.

Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Gdańsku informuje, że wiatr z kierunku północnego, zgodnie z prognozami ma słabnąć i zmieniać kierunek. W tej chwili woda się stabilizuje z lekką tendencją zniżkową. Ale leżące na depresji jezioro Druzno od kilku godzin przekracza stan ostrzegawczy. Podobnie jest u ujścia Zalewu Wiślanego i na rzece Nogat. Stany wysokie pokazują wodomierze na rzece Elbląg. W mieście do stanu ostrzegawczego brakuje 10 centymetrów. Wszystkie akweny są monitorowane przez służby gminne i państwowe.

Przypomnijmy – stan wód zaczął zmieniać się od wczoraj. Wszystkie służby kryzysowe zostały powiadomione o zagrożeniach. Samorządy informują o sytuacji Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wojewody warmińsko-mazurskiego.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, stan wód, cofka, Żuławy Elbląskie, rzeka Elbląg, rzeka Nogat
Zagrożenie cofką na Żuławach Elbląskich. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem

Dzisiejszej nocy i w sobotę silniej powieje w warmińsko-mazurskiej - ostrzegają synoptycy. Po północy zachodni i południowo-zachodni wiatr może w porywach osiągać prędkość 65 km/h, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV