Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyrektor, BHP-owiec i brygadzista odpowiedzą za śmierć 3 pracowników. Jest akt oskarżenia ws. tragedii w Długim Borku

3 osoby, w tym dyrektor zakładu utylizacji odpadów z gminy Świętajno, odpowiedzą przed sądem za wypadek przy pracy, w którym zginęło trzech mężczyzn. Prokurator okręgowy w Olsztynie skierował do sądu w Szczytnie akt oskarżenia w tej sprawie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny podał, że prokuratura przekazała akt oskarżenia w sprawie wypadku przy pracy, do którego doszło w 2017 roku na terenie firmy Saria Polska w Długim Borku w gminie Świętajno.

Jak wynika z zebranego materiału dowodowego, w godzinach porannych 25 sierpnia 2017 roku, Mirosław W. zatrudniony na stanowisku brygadzisty polecił jednemu z pracowników pobranie ze zbiornika próbki surowca.

Wykonując tę czynność, pracownik po zejściu do wnętrza zbiornika od razu stracił przytomność w wyniku zatrucia siarkowodorem, którego stężenie wewnątrz zbiornika przekraczało dopuszczalne normy. W wyniku braku wydania natychmiastowego zakazu przerwania czynności podejmowanych przez przybyłych na miejsce innych pracowników, przy próbie udzielenia pokrzywdzonemu pomocy, śmierć poniosło dwóch kolejnych mężczyzn, który zeszli do wnętrza zbiornika

– podał prokurator.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Mirosław W. nie miał odpowiedniego przeszkolenia. W zakładzie nie było też żadnej wewnętrznej instrukcji ani procedury pobierania próbek, zaś pokrzywdzeni podczas wykonywania tych czynności nie byli zabezpieczeni w sprzęt ochronny. Jak ustalono, zamontowana w zakładzie instalacja wentylacyjna nie została prawidłowo podłączona. Dlatego stężenie substancji niebezpiecznych znacząco przekraczało normy.

Prokurator przedstawił brygadziście Marcinowi W. zarzuty: nieumyślnego narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia w wyniku nieprzestrzegania przepisów BHP i nieumyślne spowodowanie śmierci 3 osób. Przestępstwa te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Natomiast zarzut umyślnego niedopełnienia obowiązków związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i higienę pracy zatrudnionych pracowników przedstawiono dyrektorowi zakładu Dariuszowi Ś. i specjaliście do spraw BHP Radosławowi G. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Wszyscy podejrzani przesłuchani w śledztwie nie przyznali się do zarzucanych czynów.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Świętajno, bhp, Długi Borek, wypadek praca
Nowe przypadki SARS-CoV-2 w regionie. W kraju liczba zakażeń wzrosła do 2554. Zmarło 7 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia podało wieczorem, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 2554 po tym, jak potwierdzono 134 kolejne przypadki zakażenia. Zmarło kolejnych 7 osób....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV