Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Amandy, Jana, Juliana
EUR: 4.3022 CHF: 3.6956
USD: 3.6686 GBP: 4.9061
Logowanie
 

Dyskutowali o problemach Domów Pomocy Społecznej na Warmii i Mazurach

Narada poświęcona funkcjonowaniu DPSów w województwie warmińsko-mazurskim, fot. D.Grzymska

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się narada poświęcona funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej w województwie warmińsko-mazurskim.
W naradzie uczestniczyli dyrektorzy domów. Urzędnicy z Wydziału Polityki Społecznej zwrócili uwagę dyrektorów na nieprawidłowości.

Nie jest ich dużo, przecież te domy już długo funkcjonują, czasami jest to kwestia braku odpowiedniej liczby osób zatrudnionych o odpowiednich kwalifikacjach

– wyjaśnia Joanna Jabłonka-Kastrau, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej.

A czego zdaniem personelu brakuje w domach? Wnikliwszej weryfikacja podopiecznych kierowanych do domów, żeby trafiali do domów odpowiednich rodzajów – mówi Elżbieta Szpak, dyrektor Parafialnego Domu Pomocy Społecznej w Wydminach. Podobny problem zgłasza dyrektor DPS „Niezapominajka” w Elblągu Marek Gulda, ale na pierwszym miejscu wymienia płace.

Brakuje wynagrodzenia dla ciężko pracujących przy chorych. W naszym domu na 135 osób 100 osób jest pełnoobsługowych. Przykre jest to, że do DPS-ów kierowane są osoby ze szpitali a nawet z hospicjów. A zdarza się, że w domu nie ma nawet pielęgniarki

– mówi Marek Gulda. Nie tylko pielęgniarek brak w DPSach, ale i lekarze są bardzo potrzebni – dodaje Dariusz Jasiński, dyrektor DPS w Szczytnie.

Brakuje też środków na remonty. Chciałoby się mieć lepszy standard większe pokoje z łazienkami – tłumaczy Teodozja Sołtysiak, dyrektor DPS w Kowalach Oleckich.

Samorządów nie zawsze stać na remonty podległych domów, dlatego pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego są często są jak manna z nieba. Wskazywaliśmy samorządom możliwość ubiegania się o środki – mówi zastępca dyrektora wydziału Joanna Jabłonka- Kastrau.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej.

Narada poświęcona funkcjonowaniu DPSów w województwie warmińsko-mazurskim, fot. D.Grzymska

D.Grzymska/asocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dps, Joanna Jabłonka-Kastrau
Joanna Jabłonka-Kastrau: nasza polityka prorodzinna wyróżnia się na tle Unii

Model rodziny 2+3 i więcej nie jest już trendem. Coraz więcej osób podejmuje świadomą decyzję o założeniu wielodzietnej rodziny. Gościem Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn była...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV