Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyżur bojowy lidzbarskich zwiadowców

Żołnierze służący w 9 Warmińskim Pułku Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Beata Szymańska

Grupa Bojowa Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej, w której skład weszli m.in. żołnierze 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, rozpoczęła z 1 stycznia swój dyżur bojowy, który potrwa do 30 czerwca 2016 roku.

Grupę będą tworzyć przede wszystkim jednostki wojskowe 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina, a także wydzielone siły i środki armii: czeskiej, słowackiej oraz węgierskiej. Żołnierzy jest około 3,9 tysiąca, z czego połowę stanowią Polacy. Czechy wystawili około 800 żołnierzy, Węgry – około 600, a Słowacja – około 450.

W Grupie znaleźli się również żołnierze z innych polskich jednostek, w tym zwiadowcy z Lidzbarku Warmińskiego, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu, Jednostki Wojskowej Komandosów (Lubliniec), czy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (Powidz).

W maju 2011 roku uzgodniono, że Polska będzie przewodniczyć grupie, która ma osiągnąć gotowość do operacji w 2016 roku Wyszehradzka Grupa Bojowa ma liczyć 3 tysiące żołnierzy. W marcu 2014 roku kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały w tej sprawie porozumienie.

Żołnierze 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Fot. Łukasz Węglewski

Koncepcja utworzenia grup bojowych została przyjęta przez Unię Europejską w 2004 roku. Od 2007 roku w półrocznej gotowości są utrzymywane każdorazowo po dwie grupy liczące po około 1500 żołnierzy.

W założeniu grupy są gotowe do przemieszczenia się we wskazany rejon kryzysu w ciągu 10 dni i mają być zdolne działać przez okres od 30 do 120 dni. Są przewidziane do misji humanitarnych, prewencyjnych, stabilizacyjnych, w tym wymuszania i utrzymania pokoju. Zakres terytorialny interwencji grup bojowych został określony do 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. Dotychczas nie zostały użyte.

(pap/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy, Wojsko Polskie, zwiadowcy
Termy Warmińskie oblegane

W prezencie świątecznym dla mieszkańców otwarto jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji na Warmii i Mazurach. Termy Warmińskie, mimo dość wysokich cen, od piątku 25 grudnia są...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV