Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Działdowo upamiętniło patronów miasta

Koszary niemieckiego obozu zagłady w Działdowie (Soldau). Fot. Łukasz Węglewski

W Działdowie odbyła się uroczystość poświęcenia symbolicznego grobu męczenników – patronów Miasta błogosławionych arcybiskupów Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Sanktuarium w Działdowie pod przewodnictwem księdza Mirosława Milewskiego, Biskupa Pomocniczego Diecezji Płockiej. Po nabożeństwie został poświęcony symboliczny grób duchownych.

Księża Julian Nowowiejski i Leon Wetmański działali w diecezji płockiej. Byli też zaangażowani w dzieło misyjne w Polsce. Byli bardzo znaczącymi postaciami w życiu polskiego kościoła – podkreśla regionalista Sławomir Pszenny.

00:00 / 00:00

Obaj byli w 1940 roku wywiezieni przez Niemców do Słupna k. Płocka, gdzie byli internowani do 1941 roku. Następnie przewieziono ich do niemieckiego obozu zagłady w Działdowie (Soldau).

Zostali uznani za jednych z najgroźniejszych wrogów Rzeszy. Jako duchowni nieśli swoim współwięźniom pociechę i nadzieję. Obaj zmarli w 1941 roku.  Jak podkreśla Sławomir Pszenny do dziś zachowała się niezwykła pamiątka po błogosławionym biskupie Nowowiejskim.

00:00 / 00:00

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in. wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski oraz Katarzyna Lisiecka – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Gdańsku.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Soldau, Działowo, Julian Nowowiejski
Mieszkańcy Działdowa oddali hołd swoim patronom

Obaj opiekunowie miasta -  arcybiskup  Antoni Julian Nowowiejski i biskup Leon Wetmański zginęli w niemieckim nazistowskim obozie Soldau w Działdowie. Obóz Soldau istniał w latach 1939-1945....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV